Rychlost, jakou v pátek kolem poledne stoupala hladina Doubravy, brala dech. Nejdřív ráno překročila jeden metr, kdy byl vyhlášen 1. povodňový stupeň, odpoledne najednou během jediné hodiny vyskočila dokonce o 15 centimetrů.

Kvůli pokračujícímu tání sněhu zahrozila i Cidlina. V Novém Bydžově měla říčka, v níž je jindy po kotníky vody, metr a třicet centimetrů.

Vodohospodáři jsou však v klidu. „Momentální vzestup hladiny na Doubravě nevnímáme jako nic zásadního. V nádrži Pařížov se snažíme udržovat hladinu, odtok je nyní sedm kubíků. Ve Žlebech přitom teče kubíků 26, celých 19 kubíků vody za vteřinu je tedy způsobeno táním pod samotným Pařížovem. Ale není se čeho bát. Hranice pro druhý stupeň povodňové aktivity je až na dvou metrech, a té nedosáhneme,“ ujišťuje mluvčí královéhradeckého Povodí Labe Václav Jirásek.

„Cidlina měla ostatně stejný nástup jako Doubrava, a tam je už stav setrvalý, dost pod prvním stupněm,“ dodal.

Vodohospodářům se navíc nadále daří udržovat poloprázdné nádrže. Hluboký podstav má dokonce i Pařížov.

Teplo má sice vydržet i nadále, ale dešťové srážky, které jsou pro tání sněhu nejhorší, mají být podle meteorologů jen slabé. Nejvíc má pršet dnes, a to jen do osmi milimetrů. „To není nic významného. U východočeských toků už nyní očekáváme setrvalý stav a postupně přechod do mírného poklesu,“ dodal Jirásek.

Zatímco ještě počátkem týdne byly celé východní Čechy pod sněhem, během posledních dvou dnů v nižších polohách již téměř všechen roztál.⋌ (kim)