Ne každý může v těchto dnech vychutnávat letní pohodu na koupališti nebo některé z mnoha zahrádek. Pokud člověka povinnosti vyženou do ulic je odkázán na možnosti, které mu dávají veřejná prostranství.

Pítka s vodou zdarma ale nemá žádné z měst na Rychnovsku. Většina z nich pak má pouze klasickou kašnu, která poslouží leda na opláchnutí rukou a schlazení horkého čela. Nejlépe jsou na tom asi v Dobrušce, kde vedle věčně se točící koule na náměstí F. L. Věka mají i moderní fontánu na Šubertově náměstí.

Ale kde se může vyprahlý člověk napít, aniž by musel usednout ke stolu v některém pohostinském zařízení? Zbývá jen požádat číšníka o obyčejnou vodu z vodovodu. Téma nápoje z kohoutku, který by kolemjdoucí dostal v restauraci či kavárně zdarma bylo již hodně diskutované. Přestože Češi chtějí být světoví, ne v každé restauraci je k dostání zdarma voda z vodovodu. Proto jsme se rozhodli, že se vydáme tak trochu zmapovat rychnovské restaurace, jestli v nich má nejen člověk ale i zvíře nárok na obyčejnou vodu.

Nejdříve jsme se vydali do hotelu Havel, kde jsme se usadili na letní zahrádce a čekali, až si nás číšník všimne. Na dotaz, co si dáme, jsme si objednali pivo a vodu z vodovodu. Číšník ani nemrkl a za chvilku nám přinesl požadované pivo a sklenici vody. Při placení jsme se podivili, že na účtence byla zaúčtovaná i voda, přesněji řečeno jako voda točená rychnovská. Za tři deci vody z kohoutku, jsme tak museli zaplatit pět korun. Nutno podotknout, že oproti účtovaným třem deckám jsme dostali „nadmíráka“.

Další testovanou restaurací byl penzion U Zvonu. Zde nám byli ochotni podat obyčejnou vodu zcela bez rozmyšlení. Nic za tuto službu nepožadovali.

Jiná byla situace v Penzionu na opačné straně Starého náměstí. „Vodu samotnou nenaléváme, pouze pokud si zákazník objedná třeba kávu nebo víno,“ odvětila na naši prosbu servírka. Na dotaz proč tomu tak je, vysvětlila, že z vody, kterou by dávaly zdarma není žádný zisk.

Lépe dopadl tento průzkum pro čtyřnohé společníky. V každé z navštívených restaurací byli ochotní natočit pro pejska vodu do misky. Na závěr tak plyne ponaučení, že když vaše tělesná teplota překoná únosnou mez, půjčte si od nejbližšího pejskaře třeba jezevčíka a vezměte ho do restaurace, ze které vás personál oba nevykáže.

Následně mu misku s vodou seberte a pejska vraťte majiteli. Větší plemena nedoporučujeme, protože i chlupatí mazlíčci nelibě nesou současná horka a to, když jim někdo sebere pití pod čumákem.

Kam si zajít zaplavat a za kolik

Koupaliště ve Včelném, Rychnov n. Kn. 30,– 25,– do 10 let
Koupaliště Kostelec nad Orlicí 50,– 40,– do 15 let
Koupaliště Dobruška 40,– 30,– do 15 let
Koupaliště Vamberk 40,– 30,– do 15 let
Koupaliště U Broumaru, Opočno 40,– 30,– do 18 + studenti
Uvedené ceny jsou celodenní. Od odpoledních hodin jsou obvykle slevy.
Jak to vidí Kamila Císařová

Osvěžení na ulici? Ve všech městech chybí!
Vedro! Člověk skoro nedokáže myslet na nic jiného, než že by nejraději zalezl někam do lednice nebo se alespoň mohl ponořit do přeplněných nádrží koupališť. Rozpálené ulice měst se tak mnohdy stávají zdraví nebezpečné.

Člověka tak může potkat situace, kdy se mu najednou udělá z horka mdlo. Potřeboval by si opláchnout obličej a ruce a také se napít vody.

Rozhlíží se kolem sebe, ale nic takového nevidí. To samozřejmě není nic divného, protože veřejná pítka s pitnou vodou či fontánky na osvěžení nestojí přeci na každém rohu. Jenže v tom je právě ten zásadní problém. Oni totiž nestojí na žádném rohu a dokonce ani nikde jinde.

Žádné z měst na Rychnovsku takové osvěžení, které by v těchto parných dnech přišlo.

Proč je tomu tak, kdo ví? Před několika lety byl v Rychnově kousek od náměstí alespoň automat na pitnou vodu, ten však někam zmizel a už se neukázal. A to je možná škoda, protože při více jak třiceti stupních ve stínu by ho jistě mnoho lidí využilo. Takhle jim nezbývá než i v případě nevolnosti vystát frontu u pokladny v některém z obchodů.

Kamila Císařová
Michal Friček