Otočíte-li doma kohoutkem, měli byste vědět, že letos si za tekoucí vodu znovu připlatíte. Oproti loňskému roku však nárůst cen za vodné a stočné není tak markantní.

V rychnovském okrese je dominantním dodavatelem vody společnost Aqua Servis, i tam cena za ní stoupla. Vodné se zvýšilo z 34 na 35 korun, stočné z 33,80 na 34,80, celkem tedy metr krychlový vody oproti původním 67,90 nově stojí 69,80 koruny. Nárůst tak činí 2,8 procenta.

Důvodem, byť mírného, zdražení je výše nájemného z vodárenských sítí, které společnost platí obcím coby vlastníkům infrastruktury. „Cenu nájemného tvoří čtvrtina vodného a třetina stočného. Ale běží desetiletý plán obnovy, kdy by obce tyto peníze měly vracet jako finanční prostředek na rekonstrukci, modernizaci a údržbu vodárenských sítí,“ sdělil Otomar Ešner, ředitel rychnovské společnosti Aqua Servis, která obstarává vodu ve většině měst a obcí okresu celkem pro více než 52 tisíc obyvatel.

Zatímco před rokem by se důvodů zdražení (tehdy o téměř 10%) našlo více, letos je palčivým problémem prakticky jen zvýšení nájemného. Ceny energií a služeb se tentokrát na výsledné částce za metr krychlový vody neprojevily.

Potvrdila to i slova ředitele Ešnera. „I tam sice došlo k mírnému nárůstu, ale ten se nám podařilo eliminovat úsporami v jiných oblastech.“ Díky tomu se tak cena za vodné a stočné udržela těsně pod hranicí sedmdesáti korun.

Tak či onak by odběr vody od uživatelů mohl být vyšší. Opak je totiž pravdou. „Dlouhodobě sledujeme, že odběr klesá, lidé si častěji kupují spíš balenou vodu, dopředu šla i technologie myček a praček. Meziročně je sice úbytek citelný, ale v letošním roce ho takový nepředpokládáme. V oblasti se totiž znovu rozjíždí automobilový průmysl, takže by mohlo dojít k tomu, že cena vodného začne stagnovat,“ uvedl Ešner.

Výjimkou mezi městy v regionu je Opočno, kde Aqua Servis zdrojem vody není. Obstarávají ji totiž místní Technické služby. Ovšem také tam se s počátkem nového roku zdražovalo, vodné i stočné vzrostlo shodně zhruba o dvě koruny. Za metr krychlový vody tak obyvatelé nově zaplatí 64,50 korun (vodné 27,60 a stočné 36,92 Kč) oproti předchozím 60,70, důvod se ani zde nemění. „Město navýšilo nájem za infrastrukturu, zároveň došlo k nárůstu cen za elektrické energie,“ vysvětlil Miloš Machút, vedoucí střediska Aqua.

Technické služby se vloni s distribucí vody seznamovaly, nyní již za sebou mají rok provozu. Porovnávat odběr vody s předchozím obdobím proto lze stěží. „Řekl bych, že množství fakturované vody letos zůstane přibližně na stejné úrovni,“ přemítal Machút. Zároveň přiznal, že sledoval i pohyb cen u konkurence, kterou je v drtivé většině případů v regionu právě Aqua Servis. „Ceny hlavních provozovatelů bývají zveřejněné na internetu. Je normální, že se zajímáme, co se děje okolo, nicméně každá kalkulace má daná svoje pravidla,“ přiblížil závěrem vedoucí střediska.