Ničivé povodně v roce 1998 přinesly nejen velké škody, ale i soudržnost, ochotu pomoci, cenné, ale i bolestné zkušenosti. Řada obcí po povodních vstala z popela.

Zlatý potok

„Při povodních v roce 1998 jsme si všichni uvědomili, že člověk není pánem přírody a že stačí pár hodin a z krásného údolí Zlatého potoka se stane údolí spouště. Přínosem bylo to, že si všichni zachránci a postižení na praktickém případě ověřili, že je dobré mít připravený a vybavený tým lidí, na které je spolehnutí jak v době „klidu“, tak i za mimořádných situací. Je dobré mít také připravený krizový plán se všemi potřebnými údaji. Těch pár hodin přípravy se vždy několikanásobně vrátí,“ říká starosta obce Podbřezí Antonín Novotný.

Zde živel zdevastoval část obce ležící v jinak malebném údolí pod zámkem Skalka.

Starosta Novotný dále dodává: „Jsem přesvědčen, že postiženým občanům se dostalo maximální možné podpory od obce i spoluobčanů. Vždy, když jde do tuhého, jsou lidé vstřícnější pomoci druhým. Byly odpracovány stovky hodin při úklidu po povodni, ale i během obnovy vesnice. Nejlepším důkazem je, že se obnova podařila za jediný rok.“

Podbřezí dnes vypadá, jako by zde vodní živel nikdy neřádil. Víska s upravenou návsí, novými chodníky, opravenými domy ale vyrostla z popela právě až po povodni. V roce 2006 se stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje.

Bělá

Deset let od povodní prožívá také Deštné v Orlických horách. Zde povodeň způsobila velké škody podél říčky Bělé. Tehdejší starosta horské obce a dnešní senátorka Václava Domšová vzpomíná: „Pro mě to byla ohromná zkušenost a velká škola. Byly to hektické dny, ale po povodních se udělal ohromný kus práce. Lidé se stmelili a táhli za jeden provaz. Z takové společné práce na obnově jsem měla dobrý pocit a vzpomínám na to právě z tohoto pohledu. Těžím z té zkušenosti dodnes. Na ty tragické zážitky je ale lepší asi zapomenout.“

Dědina

Když na horách již voda udeřila, část podhůří ještě nic nevěděla. Necelých šest set obyvatel obce Pohoří netušilo, že za pár minut praskne hráz chránící vesnici od roku 1929 a zaplaví prakticky celou obec s jejich domovy.

Ochranná hráz byla po povodni opravena, přesto zdejší starosta Zdeněk Krafka míní: „Cítíme, že povodně nás ohrožují stále. Po deseti letech bohužel nedošlo k tomu nejdůležitějšímu, na dolním toku Dědiny se pro povodňovou ochranu neudělalo skoro nic. Jediná povodňová ochrana by byla výstavba mělčanské nádrže. Nyní se ale můžeme bavit jen o tom, zda vyroste suchý poldr.“

Obec Pohoří po povodni vzkvétá. Vybudovaly se tu nové místní komunikace a chodníky, opravila se i vyrostla tu řada domů.

PAVEL BEDNÁŘ