Štábní protipovodňové cvičení opět prokázalo starou bolest: krizové telefony nemají vždy signál.

Do celostátního cvičení jsou zapojeny i některé obce z Rychnovska. „Akci se nebráníme, i když zabírá mnoho času,“ uvedla starostka Záměle Marie Trejtnarová. Pokračovala, že se především kontroluje spojení. Včera před polednem sdělila, že už mají hypoteticky evakuované občany. „Teď už by seděli v přistavených autobusech. Obec máme natolik zmapovanou, že víme i o zvířatech a podobně,“ vysvětlila Trejtnarová.
Prozradila však také, že se projevily první potíže, na které konkrétně v Záměli narážejí při každé větší vodě. „Krizové mobilní telefony využívají služeb operátora, jehož signál však u nás téměř není. Jediné místo, kde telefon mohu použít, je přímo před úřadem. Takže ve finále, když opravdu řešíme velkou vodu, voláme ze soukromých telefonů,“ vysvětlila starostka. Věří, že se i po tomto cvičení začne zmíněný a dost vážný problém řešit. „Jsem přesvědčená, že v době takových vymožeností lze využít u krizových telefonů všech operátorů. Telefon by fungoval vždy, jen by se přepínal na nejsilnější signál,“ uzavřela starostka.

Podobný názor na nutnost cvičení jako Marie Trejtnarová sdílí i potštejnský starosta Petr Dostál. „Cvičení nám sice zabírá čas, ale má smysl. I kdyby se v budoucnu díky tomu zachránil jen jeden lidský život,“ řekl. Pokračoval, že po volbách na některých postech došlo ke změnám. „Mnozí pak ani nemohou znát krizový povodňový plán. Cvičení je uvádí do možné reality,“ vysvětlil.
Pokračoval, že štábním protipovodňovým cvičením se alespoň přichází na drobné nedostatky nebo kolize při předávání informací, a to jakoukoli cestou.
Souhrou náhod je, že se až do dnešního dne odehrává protipovodňové cvičení, a zároveň podle meteorologů je hrozba povodní reálná.
Rychnovsko zůstalo v klidu. Hladiny řek nestouply do nebezpečných výšek. Ovšem silný vítr zaměstnával záchranáře. V nočních hodinách ze středy na včerejší den hasiči vyjížděli třikrát ke spadlým stromům, které tvořily překážku na komunikacích v Opočně, Litohradech a Pulicích. Hasiči stromy rozřezali a ze silnic uklidili.
Vichřice řádila i na horách, kde způsobila poruchu na dodávkách elektřiny. Mezi postižené patřila příhraniční obec Orlické Záhoří.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Na Rychnovsku nebyl oficiálně vyhlášený žádný povodňový stupeň. Řeky zůstaly ve svých korytech a ani hladiny nikterak nestouply. Meteorologové sice předvídali lokální záplavy, ale Rychnovsku se živel vyhnul. Naopak řádila silná větrná smršť, která se prohnala nad východočeským regionem a ničila elektrická vedení a způsobila vněkterých lokalitách výpadky elektřiny. „Podle hlášení meteorologické ústavu, který nám poskytuje aktuální předpověď počasí, rychlost větru na některých místech ve východních Čechách dosáhla rychlosti orkánu,“ informovala Šárka Beránková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. Dodala, že nejvíce postiženy byly horské oblasti Krkonoš, Orlických hor, podhůří Krkonoš a vichřice řádila na Trutnovsku, Svitavsku a Broumovsku.

„V některých oblastech ještě ve čtvrtek ráno probíhaly opravy. Na Rychnovsku se jednalo o postižené Orlické Záhoří,“ sdělila Beránková.V terénu i na dispečinku se pohybovaly maximální počty pracovníků a intenzivně odstraňovaly poruchy, které způsobily popadané stromy či větve na elektrická vedení.