V Orlických horách je od minulého týdne jedinou výjimkou skiareál v Říčkách, kde se začalo lyžovat na technickém sněhu. Jinde, včetně největšího zimního střediska v Deštném, se o termínu zahájení lyžařské sezony ani neodvažují spekulovat. „Na zimu sice jsme perfektně připraveni, ale příroda je zatím proti," říká Petr Prouza, vedoucí deštenského skicentra. Odhadovat termín, kdy se vleky v Deštném rozjedou, nehodlá. „I kdybychom chtěli, nemůžeme být konkrétní, protože předpověď počasí je pro nás velmi nepříznivá."

NOVINKY V LYŽAŘSKÝCH AREÁLECH
Deštné v Orlických horách
- rozšířená sjezdovka v areálu Marta 2
- výstavba platformy hlavního skoku v Your parku (freestyle)
- zrekonstruovaná půjčovna lyží a servis
- zakoupeny moderní technologie a nové vybavení (zasněžovací systém: nová koncová zařízení a modernizovaná čerpací stanice)
Říčky v Orlických horách- rozšíření sjezdovek na komfortní a bezpečnou šíři
- nový prostor pro lyžařskou školu s moderním technickým vybavením (pohyblivý pás, kolotoč a další komponenty pro moderní způsob výuky)
– nový odbavovací systém a kompletní rekonstrukce hygienického zařízení

Ceny celodenní permanentky pro dospělé v hlavní sezoněDeštné 460 Kč (zůstala na loňské úrovni)
Říčky 520 Kč (šestiprocentní zdražení)
Nezdražovalo se v Bartošovicích v Orlických horách ani v Sedloňově

V Deštném měli už na začátku prosince vysněženou modrou sjezdovku. „Před čtyřmi dny jsme si říkali, že nám bude stačit jedna mrazivá noc a zkusíme to rozjet. Jenže teď už to vypadá, že budeme potřebovat alespoň jeden a půl dne mrazu," posteskl si Prouza během uplynulého víkendu.

Přírodní sníh, který v Deštném před nedávnem napadl, už dávno zmizel. „Technický sníh, který se nám podařilo připravit, dostává pořádně zabrat. Pokud by se zlepšily podmínky, dokázali bychom provoz rozjet velmi rychle. Bohužel nám příroda zatím moc šancí nedala," dodává Prouza.

V Říčkách jako v jediném středisku Orlických hor se rozhodli sezonu zahájit uprostřed minulého týdne. Lyžovalo se tady také během soboty i neděle. Lyžaři měli k dispozici dvanáct set metrů dlouhou červenou sjezdovku. „Leží na ní průměrně okolo čtyřiceti centimetrů technického sněhu. Víkendová návštěvnost byla na střední úrovni. Návštěvníci, kteří k nám o víkendu dorazili, si užili lyžování bez čekacích dob u vleků," prozradil včera odpoledne Petr Kánský, vedoucí skiareálu v Říčkách. „Tři čtvrtě kopce bylo přimrzlého, takže to odpoledne bylo docela pěkné lyžování."

Věří, že sjezdovku udrží sjízdnou
Venkovní teplota v Říčkách se včera před den pohybovala okolo dvou stupňů nad nulou. „Byla mlha. Pouze na horní stanici se mraky okolo poledne rozehnaly a bylo polojasno. Odpoledne však celou sjezdovku opět zahalila mlha," tvrdil Kánský v podvečer, kdy podle jeho slov začínalo mrznout. „Zatím je pouze jeden stupeň pod nulou. Jsme schopní vyrábět technický sníh od mínus dvou stupňů. Sice to nebývá žádný zázrak, ale jde to. Ideální je, když klesne pod čtyři až pět stupňů. Takže uvidíme…"

Kánský zůstává optimistou. Věří, že se jim sjezdovku podaří udržet nadále sjízdnou, přestože předpověď počasí na vánoční čas vlekaře musí ve snu doslova strašit.
Dlouhodobější výhled udává, že o vánočních svátcích se teploty v nížinách budou šplhat až k deseti stupňům nad nulou. Noční teploty by se měly držet okolo pěti stupňů. Jak bude na horách? To se uvidí…
Období blížících se školních prázdnin od Vánoc do Nového roku bývá pro zimní střediska nejvýznamnější. Přináší pětinu až třetinu celkových tržeb sezony. Výpadek „vánočního týdne" se už později nepodaří dohnat.

Meteorologové už začínají tušit, že letošní prosinec možná skončí teplotně na třetím, druhém, nebo dokonce prvním místě v historii měření.