Prosluněný čtvrtek vystřídalo mrazivé páteční probuzení. Na Rychnovsku přes noc napadlo od 10 do 20 cm centimetrů sněhu. Nečekaná sněhová nadílka lámala větve stromů, které padaly na tratě a elektrická vedení. Vlaky tak od rána nabíraly zpoždění, v řadě měst po ránu nefungoval proud.


Včerejší ranní pohled z okna byl pro mnohé opravdovým překvapením. „Tohle jsem už opravdu nečekal, je to prostě apríl. Sníh by mi ani nevadil, ale problémy byly s proudem. Pracujeme doma a rázem jsme nemohli nic dělat. Naštěstí se proud rozběhl během dopoledne, takže práce dlouho nestála,“ vyjádřil se k včerejší nečekané kalamitě Ondřej Kucej z Vamberka.

Těžký sníh lámal stromy a větve
Výpadky elektrického proudu postihly po ránu mnoho měst a obcí na Rychnovsku. „V celém Královéhradeckém kraji jsme měli asi deset poruch na vedení vysokého napětí. Vlivem těžkého mokrého sněhu se lámaly větve a ty pak padaly na vedení. Naši technici začali ihned pracovat na odstraňování závad,“ informoval o stavu mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina. Většinu výpadků se podařilo technikům odstranit již během dopoledne.

Města bez proudu
Uvařit si po ránu kávu či pouze rozsvítit světlo při vstávání nemohli včera lidé v částech měst rychnovského regionu.
„V brzkých ranních hodinách nešel proud v části Rychnova nad Kněžnou, části Vamberka, okolo Potštejna, Semechnice, Záměle, Solnice, v části Týniště nad Orlicí. Na všech poruchách se začalo ihned pracovat,“ doplnil výčet poškozených míst Jiří Kosina.
Komplikace včera nastaly i těm, kteří do práce cestují vlakem. Kvůli těžkému sněhu padaly na koleje větve, které bránily normálnímu provozu.

Nejhorší v lesích
Vlaky tak od brzkých hodin jezdily se zpožděním. V Týništi nad Orlicí měli spoje ve směru na Hradec Králové, Náchod i Doudleby nad Orlicí kolem osmé hodiny ráno zpoždění 20 až 30 minut. „Problémy jsme měli hlavně ráno. Na tratě padaly stromy kvůli mokrému sněhu. Nejhorší to bylo na Borohrádecku a hlavně kolem Doudleb nad Orlicí, kde se zajíždí do lesů. Stromy se začaly ihned prořezávat,“ přiblížil situaci na železnici ředitel krajského centra osobní dopravy Českých drah v Hradci Králové Roman Moravčík.

Zpoždění vlaků kvůli nepříznivému počasí se postupně během dopoledne snižovalo, následky těžkého sněhu se podařilo odstranit. „Dopoledne se zpoždění snížilo na několik minut. Okolo poledne už bylo vše v pořádku,“ doplnil Moravčík.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ