„Nedostali jsme bohužel tolik peněz na krytí prokazatelné ztráty zosobní dopravy, kolik bychom si přáli. Nezbylo nám nic jiného,“ řekl Pavel Matouš zfirmy Oredo, která vKrálovéhradeckém kraji organizuje dopravní obslužnost.

„Rušíme ale jen velmi málo vytížené spoje, kterým jezdilo jen kolem pěti či deseti cestujících. Dotkne se to minimálního počtu lidí,“dodal.

Redukci spojů na regionálních tratích si vyžádaly krajské úřady vHradci a Pardubicích, které už na nejztrátovější spoje nechtějí doplácet. „Byla to politická objednávka,“ brání se dopravní inženýři.

Například mezi Rychnovem nad Kněžnou a Solnicí zbyde způvodních 12spojů jenpět!

Jenže se vzhledem ke stavebním pracem omezuje provoz iřady rychlíků na hlavním koridoru. Čtyři dálkové vlaky mezi Prahou a Pardubicemi jsou zcela zrušeny, další dva omezeny.

Zkaždoroční březnové úpravy jízdního řádu se tak však stala zásadní změna, jakou cestující nepamatují.

Redukce se totiž dotkne většiny nejvytíženějších tratí. Úřady se brání, že při sestavování jízdních řádů před prosincovou změnou snedostatekm peněz nepočítali.

Od 3. března se mění jízdní řády,Královéhradecký kraj optimalizuje autobusovou i vlakovou dopravu

(Hradec Králové, 26. února 2008)

Královéhradecký kraj, jako objednavatel regionální dopravy na železnici, optimalizuje počty spojů ve vlakové i autobusové dopravě. České dráhy předložily detailní informace o vytíženosti jednotlivých spojů a některé vlaky, ve kterých jezdí pouze 5 - 10 cestujících, už kraj dále neobjednává.

Kromě změn vKrálovéhradeckém kraji pokračují vcelé České republice intenzivní stavební práce, které organizuje Správa železniční dopravní cesty. Dojde komezení jízdy šesti dálkových vlaků mezi Prahou aMoravou, pokračuje elektrifikace a kompletní rekonstrukce trati Letohrad – Lichkov, kde bude zavedena náhradní autobusová doprava a 3 měsíce nebudou vůbec jezdit vlaky na trati zPlzně do Chebu vúseku Kozolupy – Stříbro, všechny spoje tu nahradí autobusy.

Změny vKrálovéhradeckém kraji

Trať 020 Velký Osek – Hradec Králové – Choceň

· Nově nepojedou vlaky zChlumce nad Cidlinou do Převýšova v15:35 a zPřevýšova zpět do Chlumce nad Cidlinou v16:14.

· Vlak z Hradce Králové ve 22:23 do Chocně pojede nově mezi Hradcem a Týništěm nad Orlicí o 10 minut později.

Trať 022 Častolovice – Solnice

· Řada Vlaků je zkrácena pouze do Rychnova nad Kněžnou. Nově nepojedou až do Solnice vlaky sodjezdem zRychnova v7:38, 9:59, 14:59, 15:33, 18:58 a 22:01. Vopačném směru nejedou ze Solnice vlaky v7:52, 11:40, 14:49, 17:50 a 19:40, tyto spoje pojedou pouze vúseku Rychnov nad Kněžnou – Častolovice.

· Vcelém úseku Častolovice – Solnice nejede vlak sodjezdem zČastolovic v17:20 a vopačném směru ze stanice Solnice ve 21:13. Ten nahradí vúseku Rychnov nad Kněžnou – Častolovice vlak sodjezdem zRychnova ve 21:02, který pojede nově každý den.

· V úseku Rychnov nad Kněžnou – Solnice pojede vlak sodjezdem v6:04 zRychnova pouze vpracovní dny aopačným směrem, ze stanice Solnice v5:50, nepojede vúseku Solnice – Rychnov nad Kněžnou spoj vneděli, ale jen vpracovní dny.

Trať 023 Doudleby nad Orlicí – Rokytnice vOrlických horách

· Vlak z Doudleb nad Orlicí v 7:52 do Rokytnice vOrlických horách pojede pouze v sobotu a neděli, opačně pojede jen vsobotu a neděli vlak s odjezdem z Rokytnice v 9:22.

· Nově nebude jezdit poslední pár spojů na této trati, tedy vlak sodjezdem zDoudleb v19:54 a zpět zRokytnice ve 20:31.

Trať 030 Jaroměř – Liberec

· Vsobotu nepojede večerní vlak ze Staré Paky ve 20:33 do Jaroměře.

· Vneděli ráno nepojede ranní vlak zJaroměře v6:23 do Staré Paky.

Trať 031 Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř

· V neděli nepojedou v úseku Hradec Králové – Jaroměř vlaky sodjezdem zHradce v 7:31 a 9:31, opačným směrem nepojedou zJaroměře do Hradce vlaky v8:02 a 10:02.

Trať 040 Trutnov – Chlumec nad Cidlinou

· Ranní spěšný vlak ze Staré Paky ve 4:14 pojede nově o 2 minuty dříve a v 5:28 a zastaví v Nové Pace.

Trať 064 Mladá Boleslav – Stará Paka

· V úseku Mladějov - Libuň nepojede vlak sodjezdem zMladějova v15:39 a zpět nepojede spoj s odjezdem zLibuně v 16:20.

Změny vdálkové dopravě vČeské republice od 3. března 2008

I nadále pokračuje rozsáhlá stavební činnost vpražském uzlu, proto pojedou některé dálkové vlaky vhlavním městě po nových trasách. Zároveň dojde komezení jízdy čtyř rychlíků mezi Pardubicemi aPrahou a jednoho expresu mezi Olomoucí a Prahou. Důvodem jsou stavební práce na koridoru, které provádí Správa železniční dopravní cesty. Zásadní opravou prochází železniční stanice Kolín, úsek Praha-Běchovice – Praha-Libeň a Olomouc – Zábřeh na Moravě.

· Až do odvolání pojede Expres Šohaj vcelé trase mezi Prahou a Veselím nad Moravou pouze vpátek, sobotu, neděli a ve svátky. Od pondělí do čtvrtka pojede pouze vtrase Olomouc – Veselí nad Moravou, vOlomouci bude směrem do Prahy zajištěn přípoj rychlíkem.

· Vlak SuperCity Pendolino, který jede zPrahy-Holešovic vneděli a o svátcích ve 20:23, pojede nově o30 minut později. Tento časový posun platí pro celou trasu spoje. ZPrahy tedy odjíždí ve 20:53, zPardubic ve 21:51, zOlomouce ve 23:10 a do Ostravy přijede pět minut po půlnoci.

· Až do odvolání budou odřeknuty čtyři rychlíky zBrna do Prahy a zpět vúseku Pardubice – Praha:

rychlík R 866 Brno – Praha sodjezdem zBrna v6:46 ukončí jízdu v Pardubicích

rychlík R 868 Brno – Praha sodjezdem zBrna v8:46 ukončí jízdu v Pardubicích

rychlík R 871 Praha – Brno sodjezdem zPrahy v11:38 bude výchozí z Pardubic

rychlík R 873 Praha – Brno sodjezdem zPrahy ve 13:38 bude výchozí zPardubic.

· Všechny vlaky na trase Plzeň – Cheb budou vúseku Kozolupy –Stříbro nahrazeny od 7. března do 6.června autobusy. Vlaky budou jezdit podle mimořádného výlukového jízdního řádu, ve kterém je zohledněna delší jízdní doba autobusů, některé osobní vlaky nahradí mezi Plzní a Kozolupy rychlíky, které budou zastavovat jako osobní vlaky.
· Rychlík „Silesia“ zKrakova do Prahy bude nově končit místo hlavního nádraží ve stanici Praha-Smíchov azastaví vPraze-Vršovicích pro lepší přestup cestujících na hlavní nádraží.

· Vlak EuroCity „Odra“ zŽiliny do Prahy nově zastaví ve stanici Praha-Vršovice.

· Vlak EuroNight „Kopernikus“ zBerlína do Prahy bude nově končit už ve stanici Praha-Holešovice.

· Vlak InterCity „Manažer“ zBohumína do Prahy pojede od 3. března místo pražského hlavního nádraží do Prahy Holešovic.

Všem cestujícím je kdispozici 24 hodin denně ve třech světových jazycích kontaktní centrum Českých drah na lince 840112113, veškeré podrobnosti jsou také na internetu na www.cd.cz.

Ondřej Kubala

tiskový mluvčí Českých drah, a. s.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Pardubice, 26. února 2008

Od 3. března se mění jízdní řády, v Pardubickém kraji hlavně vdálkové dopravě

Vpondělí 3. března 2008 začne platit první změna jízdního řádu Českých drah. VPardubickém kraji se změny týkají více dálkové dopravy, která bude trochu omezena kvůli koridorovým stavbám Správy železniční dopravní cesty. Na regionálních tratích dojde kmalým úpravám na základě podnětu krajského úřadu.

Vbřeznu budou pokračovat rozsáhlé stavební práce Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na trati Letohrad – Lichkov. Vzhledem knáročnosti prací (elektrifikace a kompletní rekonstrukce trati) plánuje SŽDC naobdobí od 21. dubna do 30.září 2008 úplnou uzavírku trati a bude zavedena náhradní autobusová doprava. Všechny přípoje na další vlaky Českých drah zůstanou zachovány.

I nadále pokračuje silná stavební činnost vpražském uzlu, proto pojedou některé dálkové vlaky vhlavním městě po nových trasách. Zároveň dojde komezení jízdy čtyř rychlíků mezi Pardubicemi aPrahou a jednoho expresu mezi Olomoucí a Prahou. Důvodem jsou stavební práce na koridoru SŽDC. Zásadní opravou prochází železniční stanice Kolín, úsek Praha-Běchovice – Praha-Libeň i Olomouc – Zábřeh na Moravě.

Změny vdálkové dopravě vPardubickém kraji

· Až do odvolání budou odřeknuty čtyři rychlíky zBrna do Prahy a zpět vúseku Pardubice – Praha:

rychlík R 866 Brno – Praha sodjezdem zBrna v6:46 ukončí jízdu v Pardubicích

rychlík R 868 Brno – Praha sodjezdem zBrna v8:46 ukončí jízdu v Pardubicích

rychlík R 871 Praha – Brno sodjezdem zPrahy v11:38 bude výchozí z Pardubic

rychlík R 873 Praha – Brno sodjezdem zPrahy ve 13:38 bude výchozí zPardubic.

· Expres Šohaj (Ex 524) sodjezdem zPardubic hl.n. do Prahy hl.n. v17:43 jede až do odvolání vúseku Olomouc hl.n. – Pardubice hl.n. – Praha hl.n. pouze vpátek, sobotu, neděli a ve svátky. Od pondělí do čtvrtka jede pouze vtrase Olomouc – Veselí nad Moravou, vOlomouci bude směrem do Pardubic a Prahy zajištěn přípoj rychlíkem R 626 Emil Zátopek (odjezd zPardubic hl. n. v17:56).

· Vlak SuperCity Pendolino, který jede zPrahy-Holešovic vneděli a o svátcích ve 20:23 pojede nově o30 minut později. Tento časový posun platí pro celou trasu spoje. ZPrahy tedy odjíždí ve 20:53, zPardubic ve 21:51, zOlomouce ve 23:10 a do Ostravy přijede pět minut po půlnoci.

Změny vregionální dopravě vPardubickém kraji

Trať 015 Přelouč – Prachovice

· Poslední večerní vlak zPřelouče do Prachovic (Os 25023) jede vcelé své trase o 8 min později, tedy sodjezdem zPřelouče v22:27.

Trať 017 Chrudim město – Heřmanův Městec

· Vlak sodjezdem zChrudimi města v12:01 do Heřmanova Městce (Os 25034/5) nepojede.

Trať 031 Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř

· Vlak sodjezdem zPardubic do Jaroměře v10:09 (Os 5626) vúseku Pardubice – Hradec Králové nejede.

· Vlak sodjezdem zHradce Králové do Pardubic (Os 5629) vúseku Hradec Králové hl.n. – Pardubice nejede.

Trať 238 Pardubice – Havlíčkův Brod

· Vlak sodjezdem zChrudimi do Pardubic hl.n. v11:09 (Os 5368) nepojede.

· Vlak sodjezdem zChrudimi do Pardubic hl.n. v9:56 (Os 5366) vyjíždí zChrudimi o 4 minuty dříve, tedy v9:52, a nově zastavuje ve všech zastávkách jako náhrada za vlak v11:09, který už nebude jezdit.

Změny vdálkové dopravě vČeské republice od 3. března 2008

· Rychlík „Silesia“ zKrakova do Prahy bude nově končit místo hlavního nádraží ve stanici Praha-Smíchov azastaví vPraze-Vršovicích pro lepší přestup cestujících na hlavní nádraží.

· Vlak EuroCity „Odra“ zŽiliny do Prahy nově zastaví ve stanici Praha-Vršovice.

· Vlak EuroNight „Kopernikus“ zBerlína do Prahy bude nově končit už ve stanici Praha-Holešovice.

· Vlak InterCity „Manažer“ zBohumína do Prahy pojede od 3. března místo do Prahy hl.n. do Prahy Holešovic.

· Od 7. března do 6. června 2008 bude Správou železniční dopravní cesty kvůli rekonstrukci III. železničního koridoru zcela uzavřena trať v úseku Kozolupy – Stříbro. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusy u kterých počítá jízdní řád sdelší jídzní dobou. Některé osobní vlaky budou mezi Plzní a Kozolupy zrušeny acestující použijí pro jízdu vtomto úseku místo osobního vlaku rychlík, který bude zastavovat jako osobní vlak.


Ondřej Kubala

tiskový mluvčí Českých drah, a. s.

Informace o Českých drahách, a. s.

Osobními vlaky Českých drah, a.s., cestuje ročně 180 milionů cestujících. V této oblasti se společnost řadí mezi přední dopravce Evropské unie, v počtu cest na jednoho obyvatele patří ČD s velkým náskokem první místo mezi středoevropskými členskými zeměmi unie.

ČD v současné době věnují zvýšenou pozornost modernizaci a investicím do železničních stanic a vlaků. Každoročně se investuje do obnovy stanic a vlaků několik miliard korun. V oblasti modernizace stanic se realizuje strategie Živá nádraží, která má za cíl zrevitalizovat během 10 let všechna klíčová nádraží v České republice. Nádraží se tak stávají moderními obchodními a společenskými centry s bohatou nabídkou služeb nesouvisejících přímo s cestováním.

Velká pozornost je věnována modernizaci vlaků a zlepšení služeb pro zákazníky železnice. České dráhy provozují mimo jiné rychlovlaky pendolino a to pod značkou špičkového produktu osobní přepravy evropské úrovně – SC Pendolino. Současně v závěru roku 2006 proběhla dodávka nových vozů pro dálkové vlaky od společnosti Siemens; včetně lůžkových vozů, které umožnily vstup ČD do celoevropské sítě nočních vlaků špičkové kvality EuroNight .Pokračuje výroba moderních patrových příměstských vlaků. Pro regionální tratě jsou modernizovány lehké motorové vlaky s nabídkou pohodlného cestování také vozíčkářům, matkám s kočárky a cyklistům – Regionova. České dráhy také kladou velký důraz na zlepšování a rozšiřování služeb. V poslední době se tak rozšířila síť půjčoven jízdních kol ČD a zavedla se možnost rezervace míst v rychlících i pro jízdní kola.

Současně České dráhy rozšiřují internetový a telefonický prodej jízdenek. Prostřednictvím internetového eShopu a telefonického prodeje TeleTiket na lince 840112113 dnes nabízejí jízdenky s rezervací na více než 500 spojů kategorií R, Ex, IC, EC a SC denně.