O krok blíže k tomu, že se skutečně příští rok začne stavět nový pavilon urgentního příjmu, má rychnovská nemocnice. Ta zajišťuje zdravotnickou péči pro oblast s minimálně 80 tisíci obyvateli a finanční injekci na modernizaci potřebuje jako sůl. Naděje, že stát svůj slib dodrží, se přitom kraj nevzdává.

„Před šesti roky se vláda usnesla, že na projekt modernizace rychnovské nemocnice kraji přispěje 300 milionů korun. V posledních měsících intenzivně jednáme s premiérem, ministryní financí a dalšími zástupci vlády, a proto pevně věřím, že stát své slovo dodrží a přislíbené finance kraji poskytne,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Projekt je součástí třech usnesení vlády z února 2015, června 2017 a října 2020. K podpoře infrastruktury v okolí průmyslové zóny Solnice-Kvasiny se stát zavázal již v roce 2015, kdy vzniklo Memorandum o spolupráci mezi vládou ČR, společností Škoda Auto a Královéhradeckým krajem. Spádová oblast Nemocnice Rychnov nad Kněžnou má více než 80 tisíc obyvatel. Nedaleko se nachází rekreační oblast Orlických hor i nejvýznamnější průmyslová zóna v kraji Solnice-Kvasiny v kraji s 12 tisíci zaměstnanci.

V rámci projektu kraj hodlá přistavět nový pětipodlažní pavilon s urgentním příjmem, operačními sály a ambulantní péčí. Počítá se také s modernizací tří ze sedmi podlaží stávajícího pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice (DIGP). Změny na porodnici už probíhají. Obě budovy budou vnitřně propojeny. Tím vznikne jeden funkční celek, který bude optimálně využívat stávající personální kapacity bez potřeby jejího navýšení.

„V současnosti má projekt vydané stavební povolení a připravena je i kompletní projektová dokumentace, za kterou kraj zaplatil 24,4 milionu korun. Za předpokladu, že krajští zastupitelé financování projektu schválí a kraj obdrží vládou přislíbené finance, jsme připraveni zahájit stavební práce již v roce 2022. Zároveň se ale připravujeme i na variantu, že nám stát dotaci neposkytne a budeme muset hledat další finanční zdroje pro tento projekt, jehož předpokládané náklady přesahují 850 milionů korun,“ doplnil první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za oblast inovací, investic a informačních technologií.

Administraci, přípravu a realizaci projektu zajišťuje oddělení průmyslových zón krajského Centra investic, rozvoje a inovací.