OpočnoStarostka: Škrabalová Šárka (SNK ED a SNK Město občanům)

Místostarosta: Slodičák Marian doc. RNDr. CSc. (ČSSD)

Rada města: Škrabalová Šárka, Slodičák Marian, 
 Rabenseifner Jan (PRO-OPOČNO), 
 Pultar Jaroslav Ing. (ANO 2011), Hrnčířová 
 Jana Mgr. (SNK ED a SNK Město občanům)

V Kodymově národním domě i v sále týnišťského kina tahali za kratší konec faktičtí vítězové nedávných komunálních voleb. Obě jednání se podobala také v tom, že do čela měst byly zvoleny ženy.

Opočno v nadcházejících čtyřech letech povede dosavadní místostarostka Šárka Škrabalová ze Sdružení nezávislých kandidátů „Město občanům", starostkou Týniště nad Orlicí byla zvolena Jana Galbičková, ze sdružení nezávislých kandidátů „Změna pro Týniště".

Navzdory nejvyššímu zisku mandátů byl během povolebních jednání odsouzen do opoziční role dosavadní starosta Opočna Štěpán Jelínek. Jeho sdružení „Opočno společně" sice získalo čtyři křesla, ale vytvořená koalice Město občanům (3), PRO-OPOČNO (2), ANO 2011 (2), ČSSD (1) a KSČM (1) posbírala mandátů devět.

Veškerá hlasování proto měla stále stejné skóre 9:6 ve prospěch koalice. Pro nejdříve navrženého Jelínka hlasovalo pouze šest zastupitelů, v následném hlasování byla uvedeným poměrem 9:6 zvolena novou starostkou Šárka Škrabalová. Místostarostou se stal Marian Slodičák (ČSSD). Do pětičlenné Rady města Opočna byli shodně devíti hlasy dále zvoleni Jaroslav Pultar (ANO 2011), Jana Hrnčířová (Město občanům) a Jan Rabenseifner (PRO-OPOČNO).

V závěrečné diskusi po děkovné řeči novopečené starostky se v sále Kodymova národního domu rozproudila horlivá rozprava. Milič Světlík (Opočno společně) osvětlil důvody jeho dvou návrhů na jmenování Jelínka starostou a následně i místostarostou, které ovšem byly smeteny ze stolu. Odstupující starosta ve své řeči upozornil na rozpracované projekty, které by dle jeho názoru měly být v nadcházejícím období dotaženy do zdárného konce. Současně se podivil nad skutečností, že jeho vítězné sdružení nebylo přizváno do finančního ani kontrolního výboru.

Opočenští zastupitelé do čela města zvolili Škrabalovou, která se ve volbách těšila největší podpoře občanů. Z celkového počtu 1361 občanů Opočna, kteří se dostavili k letošním komunálním volbám, získala obdivuhodných 717 hlasů. „Musím přiznat, že do sečtení hlasů jsem skutečně tak velkou podporu nečekala. Poté, co mě podpořila také většina nových zastupitelů, jsem se rozhodla, že do volby starosty půjdu," uvedla Šárka Škrabalová po svém zvolení. Zároveň odmítla úvahy o současné roztříštěnosti názorů na opočenské radnici: „Je důležité podotknout, že se k nám přiklonilo pět stran, takže nové uskupení je skutečně široké. Pevně věřím, že z tohoto pohledu nebudou při jednáních vznikat problémy. Podporu cítím i od dalších lidí ve vedoucích funkcích mimo radnici."

Týniště nad OrlicíStarostka: Galbičková Jana Ing. (Změna pro Týniště)

Místostarostové: Otava Josef MUDr. (ČSSD)
Nadrchal Pavel (VÝCHODOČEŠI Týniště)

Rada města: Galbičková Jana, Otava Josef, Nadrchal Pavel,
Ing. CSc., Černínová Irena PharmDr. (ODS), 
 Píšová Markéta Ing. Bc. (VÝCHODOČEŠI Týniště)

V Týništi se opět volilo tajně

Oproti volbám vedoucích představitelů města v Dobrušce a Opočně se v Týništi nad Orlicí volilo tajně. Rozhodlo o tom nové zastupitelstvo hned v úvodu svého ustavujícího zasedání v sále místního kina za solidního zájmu občanů. Pro tajnou volbu zvedlo ruku deset zastupitelů zatímco pro veřejnou pouze sedm.

Na soutoku Tiché a Divoké Orlice bylo už dávno jasné, že dosavadní starosta Jaroslav Matička (ODS) ve funkci pokračovat nehodlá. Avizoval to již dávno před volbami. Do zastupitelstva byl ovšem opět zvolen, přestože se nechal napsat až na desáté místo kandidátní listiny týnišťské ODS.
Jasná byla před pondělním ustavujícím zasedání také skutečnost, že do opozice byla odsunuta vítězná Komunistická strana Čech a Moravy. Rychnovskému deníku to bezprostředně po volbách přiznal její lídr Jan Vaník.

Druhou nejúspěšnější kandidátku v Týništi sestavilo Sdružení nezávislých kandidátů „Změna pro Týniště", což jeho zástupcům zajistilo 3 mandáty. Do koalice vstoupilo společně s ODS (2 křesla), ČSSD (2) a Východočechy (2). Spolupracovat s ní přislíbila KDU-ČSL (1). V opozici společně s komunisty zůstaly TOP 09 (2) a SNK Nové Týniště (1).

Prvním navrženým kandidátem na funkci místostarosty byl během jednání Pavel Nadrchal (VÝCHODOČEŠI Týniště nad Orlicí), jenž ovšem kandidaturu odmítl. Jako druhou a nakonec taky jedinou navrhli zastupitelé Janu Galbičkovou ze „Změny pro Týniště".
Po vyrobení hlasovacích lístků, jejich vyplnění za plentou, vhození do hlasovací urny a sečtení oznámila volební komise výsledek. Janu Galbičkovou nové zastupitelstvo zvolilo při poměru hlasů 10 pro a 7 proti.

Na prvního místostarostu kandidovali Josef Otava (ČSSD) a Jan Vaník (KSČM). Souboj vyzněl 10:6 ve prospěch dosavadního místostarosty Otavy (jeden hlasovací lístek byl neplatný, jelikož na něm byli škrtnuti oba kandidáti). Post druhého místostarosty obhájil Pavel Nadrchal.
„Chtěla bych z Městského úřadu v Týništi nad Orlicí vytvořit úřad vstřícný lidem," představila svoji prioritu krátce po svém zvolení novopečená starostka Jana Galbičková.