Radka Polívková
ředitelka ZŠ Masarykova v Rychnově nad Kněžnou

Advent a Vánoce – čas postní, čas klidný a mírumilovný. Ze všech stran slyšíme, že si máme krásně užívat prosincové dny bez zmatků a shonu. Naprostý opak je bohužel pravdou. Pomalu od září se už obchodní domy halí do vánočních ozdob a reklama nás nabádá nakoupit hodně drahých dárků.

V tom ale vůbec není ten pravý smysl Vánoc. Žijeme obecně ve stresu, nevíme, co udělat dříve.

Na druhou stranu ale pevně věřím, že je naštěstí i mnoho takových rodin, kde si význam těchto svátků uvědomují a snaží se si je se svými nejbližšími opravdu užít a prožít.
Děti ve škole pak s nadšením vyprávějí, jak to bylo pěkné s rodiči a kamarády na jarmarku, na výstavě betlémů či na nějakém koncertě, jak společně pekli perníčky a vánoční cukroví nebo si zpívali koledy. Těch příležitostí je opravdu hodně, jen se musí chtít. Stačí se zastavit, vzít se za ruku a vychutnávat…

Přeji všem čtenářům Rychnovského deníku, aby dokázali oddělit to důležité od nepodstatného, neztráceli čas a energii zbytečnostmi a užívali si každou pěknou chvilku se svými nejmilejšími.
Hodně zdraví, lásky, spokojenosti a Božího požehnání!

Petr Dujka
majitel doudlebského zámku

Svátky klidu a míru? Jak pro koho. Pokud se někomu podaří distancovat se od hmotné spokojenosti obklopené tržním způsobem života, především díky osobní preferenci hodnot duchovních, jsem si jist, že ano. A nemusí to být pouze takto zaměřené rodiny. Jsou to už většinou starší lidé nebo rodiny bezdětné či bez vnoučat. A také ti, kteří přehodnotili hodnoty života a pokud jim jen trochu dá zdravíčko, pozvou si přátele, známé, vypnou na chvíli televizi, dají si skleničku a na chvíli tak zastaví ten bláznivý vánoční kolotoč. A pod stromeček si pak dají jen maličkost, jenom to, o čem vědí, že obdarovaný bude dobře vědět, s jakým úmyslem příslušnou drobnost dárce sehnal, vyrobil, nebo třeba i někde našel. A pro tuto část lidí se Vánoce okamžitě stávají těmi vskutku svátečními. A ptáte se ještě, co přeji čtenářům? Pamatujete, jak se za komunistů razilo heslo „Ať žije mír"? Ono to zase tak blbý heslo nebylo. Tak ať žije!!!