VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendová porota: Mají jít nadané děti do školy 
už v pěti letech?

Rychnovsko - Ptali jsme se známých osobností Rychnovska, zda je podle nich správné, aby talentované děti začali chodit do první třídy již v pěti letech.

9.9.2012
SDÍLEJ:

První školní den na RychnovskuFoto: Silvie Špryňarová

MARIE OTAVOVÁ
Ředitelka společnosti Kultura RK

Je pravdou, že mezi dětmi jsou značné rozdíly a každé z nich se vyvíjí individuálně. Avšak domnívám se, že do školy by měly nastupovat děti ve stejném věku, tedy v šesti letech, pokud jsou na to zralé. Dítě, které má vysoký vědomostní základ v některé z oblastí, ať už se jedná o matematiku, přírodní vědu nebo další, je možné motivovat a rozvíjet i jinak než brzkým nástupem do školy. Myslím si, že by k tomuto účelu měly sloužit kroužky a nejrůznější zájmové aktivity, popřípadě i rodiče mohou dítě stimulovat. Obávám se totiž, aby brzký nástup do školy těmto dětem spíše neuškodil. Rozhodující podle mne není jen intelekt, ale také psychická zralost nebo motorika.
Verdikt: NE

JIŘÍ VÁCLAVÍK
Vyšetřovatel rychnovských hasičů

Pokud jsou tyto děti dostatečně duševně i fyzicky vyspělé, tak určitě ano. Nadané děti jsou obvykle velice zvídavé a tvůrčí, rády se učí novým věcem, a proto pro ně zpravidla bývá pobyt ve třídě s „obyčejnými" vrstevníky ubíjející a mnohdy i značně frustrující. Myslím si, že případná ztráta dětství pro výjimečné děti není po psychické stránce až tak rozhodující a citelná.
Verdikt: ANO

Jiří Václavík

ZDENĚK NOVÁČEK
Majitel zámku v Potštejně

Já si myslím, že šest let je pro nástup povinné školní docházky ideálním věkem. Pět let je podle mne příliš brzy, protože řada dětí přijde díky odkladu do první třídy až v sedmi letech. Dvouletý rozdíl pak už musí být v jedné třídě docela znatelný. To může mít dopad na vztahy mezi dětmi a klást větší nároky na učitele. K tomu, že začít navštěvovat základní školu v šesti letech je optimální varianta, nás vede dlouhodobá zkušenost.
Verdikt: NE

PAVEL ŠTĚPÁN
Vedoucí Společenského centra v Dobrušce

Myslím, že ano. Proč by ne?  To samé si myslím o tom, že děti nastupují do školy později. U každého k tomu jsou a budou jiné předpoklady a schopnosti. Otázka zní, jestli se jim tím nezkracuje to tolik pěkné dětství, kterého v dnešní uspěchané a náročné době mají stále míň a míň.
Verdikt: ANO

Pavel Štěpán

FRANTIŠEK KINSKÝ
hrabě a majitel zámku v Kostelci n. O.

Nedostávám lehké otázky. Žádná z otázek, kterou jsem dostal a na kterou jsem se pokoušel odpovědět, nemá jednoznačné ano, ne. Stejně tomu je i tento týden. Já osobně si myslím, že čím později jdou děti do školy, tím lépe. Závidím jim volno, svobodu, hry. Myslím si, že podřizovat dítě disciplíně již v tak raném věku jako je pět let, je prostě brzo. Okrádáme dědi o to nejkrásnější a to je dětství. Vím, nadané dítě se pak ve škole nudí, ale s dobrým pedagogem tomu tak být nemusí. Takže ne. Dejme dětem dětství a rodinu co nejdéle je to možné.
Verdikt: NE

František Kinský

Verdikt poroty se tentokrát přiklonil k názoru, že pětileté dítě by přeci jen mělo ještě užívat bezstarostného dětství bez školních povinností. Proti nástupu do školy v pěti letech byli tři porotci z pěti.

Autor: Redakce

9.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kulturní dům v Týništi - ilustrační foto

Divadelní soubor přiblíží biblický příběh nejmenším divákům

Ilustrační fotografie.

Semechnice hostí Nové Město

Doudleby prožijí pohádkovou adventní neděli na zámku

Doudleby nad Orlicí - Třetí adventní neděle bude v Doudlebách nad Orlicí patřit pohádce. Pohádkové divadelní představení „Vánoce na zámku“ lidé zhlédnou v Doudlebách v neděli.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Častolovice - Opožděné práce na rekonstrukci ulice Bažantnické pro letošní rok pomalu končí. V tomto týdnu došlo k otevření ulice pro auta. Provádějí se ještě drobné dokončovací práce. Zbývající nedodělky a opravy chybně provedených věcí budou dokončeny po zimě.

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT