PAVEL ŠTĚPÁN,
vedoucí společenského centra v Dobrušce
Vím, co je to dívčí „holčičí“ koleda. Je to takový, myslím, netradiční krajový zvyk. Tady u nás v Dobrušce děvčata na tuto koledu chodí, což si pamatuji už jako malý kluk. Možná, že ubylo těch dospělejších „holčičích kolednic“, ale těch malých bývá ještě stále dost. Nikdy ovšem nebyla taková jako ta „klučičí.“ Ani se nebarvila vajíčka, což se teď hodí, když tolik podražila. Možná je v těchto dnech nahradí ta čokoládová.

ZDENĚK NOVÁČEK,
majitel zámku v Potštejně
Dívčí koledu znám a myslím, že je to spíše krajová tradice, nikde jinde jsem se s tím nesetkal. Když jsme jezdili do jižních Čech, tak jsem byl několikrát mokrý, neboť tam je zase zvykem koledníky polévat. Nikde se ale role tak radikálně neobrátila, že by se z mužů koledníků stali „oběti „koledujících žen“. Je to úsměvné a když se zamyslím, jak tato tradice mohla vzniknout, napadá mě jen, že si ženy v tomto kraji asi nenechají nic líbit. A to ještě ženy vylepšili tím, že koledují čtrnáct dnů před tím než muži. Je pravda, že Velikonoce mají v tomto kraji silnou tradici a to je dobře. Teď se ale musím omluvit, jdu barvit vajíčka :)

MIROSLAV ZEMÁNEK,
Správce log. dat ve Škoda Auto, Kvasiny
Pocházím z Doudleb nad Orlicí, kde měla dívčí koleda svoji pevnou tradici. Vždy jsme si při ní užili spoustu legrace a přijímal jsem ji se stejnou samozřejmostí jako tu chlapeckou. Proto mě v pozdějším věku překvapila informace, že se jedná o zvyk rozšířený téměř výhradně v našem regionu. Vzpomínám, že kamarádi na vysoké škole si mě při této příležitosti pokaždé dobírali, že muži z rychnovského okresu jsou ostudou chlapů, když zlegalizovali své vlastní bití ženami. Snažil jsem se nás hrdě hájit argumentem, že jsme si zachovali právo poslední rány, protože naše koleda je o čtrnáct dnů později, ale nikdy jsem u nich moc neuspěl.

MIROSLAV VÁVRA,
ředitel nemocnice v Rychnově nad kněžnou
Ne, neznám. Vím, že dívčí koleda se koná asi čtrnáct dní před Velikonocemi, ale já sám s ní nemám žádnou zkušenost. Sice mě někdy holky chodily „vypráskat“, ale to nebylo v souvislosti s koledou. Proto se k tomuto tématu nemůžu zodpovědně vyjádřit. Ale samozřejmě si myslím, že je dobře, když mladí lidé udržují kontakty, ať je to třeba formou dívčí koledy nebo i jinou, ale jak jsem řekl, nemám s tím žádnou osobní zkušenost. Tuto tradici ale považuji za docela příjemný folklor.