Je něco málo po půl deváté ráno. Základní školou se najednou ozve ohlušující rána a do budovy vtrhne muž v černé kukle. Všude kolem nastává zmatek a děti pobíhající po chodbách strhávají učitelky k sobě. Snaží se spolu s nimi rychle schovat do učeben. Jedna z devátých tříd má smůlu a stává se rukojmím šílence. Z jeho gest je patrné, že se nebude bát použít násilí, nebo někoho zabít…

Scény jak z akčního filmu se odehrály v úterý v základní škole ve Smidarech na Hradecku. Ta byla místem, kde zásahové jednotky policistů z Hradce Králové, Brna a Plzně nacvičovaly situaci, kdy školu přepadne zhrzený student a hodlá si s učiteli vyřídit staré účty.

„Inspirovali jsme se událostmi, které se odehrály v zahraničí, kupříkladu ve Finsku nebo v Německu. Chtěli jsme si vyzkoušet a nacvičit evakuaci dětí a následné zneškodnění pachatele,“ vysvětlil důvod akce velitel zásahu Martin Debnar.

Přestože o neobvyklém dění vědělo vedení školy, samotní žáci i rodiče, úzkostlivé pocity a strach byly z jejich tváří znát.

„Pro nás to byla nedocenitelná zkušenost. Nyní už víme, kde jsme udělali chybu, a jak bychom měli jednat. Není možné si myslet, že nám takové nebezpečí nehrozí. Je dobré vědět, co dělat,“ říká ředitelka školy Hana Musílková.

Sama se ocitla v roli nejtěžší. Bezmála hodinu, až do příjezdu zásahových jednotek, vyjednávala s únoscem a snažila se získat čas. „Muž, který měl být naším bývalým žákem, byl velmi agresivní a dost vulgární. Požadoval poslat k němu do třídy, kde se zabarikádoval s devatenácti žáky, učitelku, která ho měla nechat před lety propadnout a on tak nemohl dokončit základní školu,“ popisuje situaci Musílková.

Po úmorném boji o čas už došla vetřelci trpělivost a dvě z dětí zranil. V té chvíli však již maskovaní policisté v plné zbroji odváděli skupinky dětí ze školy do jídelny. Okna třídy, kde šílenec držel devatenáct dětí v šachu, měli na mušce ostřelovači. Nakonec po třech hodinách končí bývalý školák v poutech policistů.