„Pánbůh požehnej,“ komentuje pohled do našeho už zčásti zaplněného košíku starší pár, který potkáváme v jednom z lesů v Orlických horách. „Jsme z Rychnovska a u nás nic není, je sucho,“ svěřuje se žena.

Také podle naší nejčerstvejší zkušenosti jsou však na Rychnovsku místa, kde lidé hlásí nálezy hub i v posledních dnech.

Třeba z okolí Deštného v Orlických horách, Bystrého, Sněžného, Sedloňova či Nového Hrádku. A minulý týden měli houbaři štěstí také v okolí Zdobnice. Na mapě ČHMÚ pravděpodobnosti výskytu hub na území Česka převažuje v současné době žlutá - tedy střední pravděpodobnost, ale jsou tu i rozsáhlé oranžové plochy značící nízkou pravděpodobnost. Zeleně zbarvené lokality, kde by houby mohly více růst, to jsou zpravidla jen tečky.

Jak ovlivňuje počasí růst hub?
Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Jak je tvořena mapa pravděpodobnosti růstu hub?
Zásadním kritériem pro tvorbu mapy je hodnota API30 (index předchozích srážek), což je veličina posuzující nasycenost půdy, založená na sumaci denních úhrnů srážek za sledované období (30 dní) s klesající vahou směrem do minulosti (čím vyšší hodnota, tím vyšší nasycení půdy vodou a tedy „potenciál růstu hub“). Hodnota API30 je korigována koeficientem vycházejícím z průměrné teploty v posledních sedmi dnech, jelikož v nejteplejších měsících je potenciál výparu spadlých srážek výrazně vyšší. Stejný úhrn srážek je proto méně “efektivní” pro růst hub například v září než v červnu. Výsledek modelu je dále korigován sezónním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti mykorhizních hub během kalendářního roku.
Parametry pro výpočet modelu průběžně optimalizujeme. Nově jsme navázali spolupráci s Českou mykologickou společností, přípravu mapy s ní pravidelně konzultujeme. Mapa nejlépe odráží pravděpodobnost růstu masitých, zejména mykorhizních druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce. Pro ostatní houby (např. dřevní, xerotermní atd.) model přesný není. Více o houbách se můžete dozvědět na stránkách České mykologické společnosti www.myko.cz. /Zdroj: info.chmi.cz/

Na mobilní houbařské aplikace se spoléhat nelze

Zatímco někteří se spoléhají na své znalosti, popřípadě využívají houbařských příruček nebo si nechají poradit v houbařských skupinách na sociálních sítích, jiní vyrážejí do lesů s aplikací, která umožňuje rozpoznávání hub. Jenže to se nemusí vyplatit.

„Aplikaci doporučuji smazat, pokud se ji budete řídit , je to cesta v lepším případě do nemocnice, v horším ke křížku,“ radí například ve skupině Houby Matyáš Kamašek.

A jedna zajímavost přímo z Rychnova: „Srpen je každý rok před hotelem ve znamení hřibů. Nerostou nám zde jen tak obyčejné hřiby jako je Hřib Medotrpký, ale po konzultaci s rychnovským Mykologickým klubem jsme se dozvěděli, že můžete najít i vzácné a chráněné druhy: Hřib Fechtnerův či Hřib Královský. Houby prohlížejte, foťte, ale prosím nesbírat Příroda je potřeba chránit. Děkujeme,“ upozorňuje na svém facebooku April hotel Panorama.

Mohlo by vás zajímat: Ateliérem s vůní benzinu v Bystrém si sběratel splnil klukovský sen

Jiří Červený. Jak začala jeho sběratelská vášeň. | Video: Irena Voříšková