Kromě očekávaných explozí na obloze se objevily neplánované ohně a výbuchy na zemi, dokonce i mezi přihlížejícími.
„Loni to bylo hezčí, nebylo tolik petard a hlavně bezpečnější,“ komentoval ohňostroj rychnovská maminka, která se i s dítětem schovávala za rohem domu ve spodní polovině náměstí. Kompakt podpálený u kašny se najednou převrátil a mezi přihlížející přiletěla raketa, která náhle explodovala. Nikomu se nic nestalo. Výjimkou nebyly ani náhlé výbuchy pyrotechniky hned po odpálení, což svědčilo o nekvalitním zboží.

„I bezpečný kompakt je třeba stabilizovat a pak se nemůže stát, že se položí a začne střílet mezi lidi, jako se to stalo v Rychnově n. K. Lidé si pořádně nepřečetli návod. Pyrotechniku, která zjevně selhala, jsem kontroloval při úklidu náměstí. Šlo o výrobky, které neprodávám,“ reagoval na dotaz odpalovač ohňostrojů Václav Krb.

Zřejmě nejvíce peněz za zábavní pyrotechniku i tentokrát utratili podnikatelé z Asie. „Koupil jsem zboží za patnáct tisíc korun. Všechno z oficiálního obchodu,“ tvrdil provozovatel Asia bistra, který s kamarády odpálil i největší kompakt. Ten naštěstí neselhal. (ign)