„Před lety u nás byl znalec, všechno nafotil, odjel, a od té doby se nikdo neozval. Opravu si sami zajišťovat nechceme, silničáři potom přijedou a řeknou: co chcete, vždyť máte všechno v pořádku,“ prohlásil obyvatel jednoho z domů Stanislav Valášek.

Jeho stavení stojící u silnice na okraji Osic „zdobí“ praskliny ve všech místnostech. Největší, dlouhou několik metrů a širokou až 1,5 centimetru, Valáškovi provizorně ucpali. Trhlinou ve zdivu bylo vidět ven a dovnitř foukalo. Navíc, praskliny se zvětšují a objevují se nové. Po sousední komunikaci z kostek stále jezdí těžká nákladní auta a dům poškozují otřesy.

„Žijeme tady jako ve chlévě. I dobytek to má lepší,“ stěžuje si Stanislav Valášek.

Horší se také stav dalšího domu poškozeného otřesy od nákladních aut vozících před lety materiál na stavbu dálnice. „Už mi začíná praskat i kamenná podezdívka,“ prohlásil majitel dalšího z poškozených osických domů František Bendák. „Nevím, jestli dům opraví, nebo se o to máme postarat sami a silničáři to pak zaplatí,“ krčí rameny.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tvrdí, že o opravách už vede rozhovory. „S vlastníky těchto nemovitostí v současné době jednáme, konkrétně zástupce pana Valáška nás minulý týden kontaktoval a zástupce ŘSD s ním má příští týden schůzku. Jednáním ani vyrovnáním se nebráníme,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Dodala, že následnou opravu si zajistí vlastníci nemovitostí sami na základě přidělených finančních prostředků. „Na základě posouzení technického stavu domů, který určí, z kolika procent je dům prokazatelně poškozený zvýšeným provozem z důvodu výstavby dálnice, vznikne rozpočet na opravu a my uzavřeme s vlastníkem nemovitosti smlouvu o finančním vypořádání,“ přiblížila další postup Martina Vápeníková.