Lesníci sčítají škody po řádění vichřice Emma. Silný vítr má na svědomí tisíce kubíků dřeva, přestože se Emma nevyrovná ničivé síle orkánu Kiryll, který republiku a region zasáhl vloni.

Odstranění poškozených stromů a větví bude záležitostí na dlouhé období. Emma sice neřádila plošně, ale o to intenzivněji lámala a kácela jednotlivé stromy.

Sčítají škody

„Škody ještě nemáme vyčíslené. Lesníci mapují situace v jednotlivých porostech. Ale už víme, že půjde o stovky tisíc kubíků dřevní hmoty. Kiryll loni zničil více než pět milionů kubíků dřeva,“ uvedl včera ke škodám vzniklým v Lesích ČR tiskový mluvčí Radek Drahný. Potvrdil, že Emma zasáhla i Lesy ČR na Rychnovsku.

„Upozorňujeme, že pohyb v lese může být nyní velmi nebezpečný. V korunách stromů uvízly větve, které mohu postupně padat. Nikdo zatím ani neví, kolik stromů je pouze naštíplých a jak velkému náporu větru jsou schopny odolávat. Nedoporučujeme vůbec vcházet do lesních porostů,“ zdůraznil mluvčí Drahný.

Přiznal, že i lidvidace škod bude náročná. „Vichřice lámala jednotlivé stromy, nikoli celé pásy. V druhém případě by nastoupila těžká technika. Nás však čekají hůře dostupná místa, kam mohou jednotliví pracovníci s motorovými pilami a dřevo budou tahat koně,“ vysvětlil Drahný.

O tom, že těžba zničeného dřeva nebude jednoduchá a hlavně bude příliš nákladná, ví i další majitelé lesů. „Emma nás připravila o tisíc kubíků dřeva. To samozřejmě právě polomy a vývraty silně znehodnotilo. Dřevo má minimální hodnotu, ale těžba bude nákladná,“ uvedla za Lesy Janeček Soňa Klímová.

Hrozí pád větví

Dodala, že větší škody Emma napáchala v lesích níže položených než v horských oblastech. Rozsáhlé polomy jsou v Černém lese mezi Solnicí a Kvasinami. „Jenom tady máme zhruba tři stovky kubíků. Do tohoto lesa chodívají desítky lidí na procházky. Důrazně však varujeme, že by lidé neměli riziko podceňovat. V korunách stromů mohou být naštípnuté větve, kterým stačí málo, aby se zřítily dolů. Nikdo také neví, jaký napor nalomené stromy vydrží,“ uvedla Klímová.

Emma zasáhla i třetího majitelé lesů na Rychnovsku. Kolowratské lesy také teprve sčítají škody. I tady je zřejmé, že Emma byla mírnější k porostům než Kiryll. „Škody se teprve zjišťují,“ potvrdil majitel Jan Kolowrat.

Voda vzala cesty

Odklízení polomů se neodehraje ze dne na den. Majitelé porostů proto varují návštěvníky lesů před dlouhodobými riziky.

„Máme velké škody nejen na porostu, ale po prudkém dešti místy doslova zmizely lesní cesty. Mnohá místa jsou tak zcela nepřístupná. Do lesů rozhodně nedoporučujeme chodit. Větve budou padat minimálně čtrnáct dní,“ varuje také za Kolowratské lesy Libor Krček.

Škody vichřici Emma lesníci stále sčítají. Na Rychnovsku se však majitelé lesů jednoznačně shodují, že vzniklé škody nebudou vyšší, než má na svědomí loňský úder orkánu Kiryl.

„Nás trápí vichřice, které ničily lesy v nižších polohách. Například Černý les u Kvasin loni značně zničil Kiryl. Co nedokončil, dorazila víkendová Emma,“ sdělila Soňa Klímová za Lesy Janeček. Lesníci varují, že lesy jsou v současné době nebezpečné. Větve uvízlé v korunách stromů budou postupně padat alespoň čtrnáct dní.