Zásahy hasičů na Rychnovsku v průběhu neděle:

Jahodov, silnice 3192 Km.1: Jednotka provedla odstranění spadlého stromu z vozovky kde tvořil překážku v silničním provozu (18:46).

Kostelec nad Orlicí, splav: Hasiči byli povoláni na odstranění naplavených klád z prostoru splavu. Na místě spolupracovali se správcem splavu a Městskou policií (18:11).

České Meziříčí, ulice Na Nábřeží: Jednotka provedla za pomoci automobilového žebříku AZ30 a motorové pily pokácení vyvráceného stromu, který hrozil pádem na elektrické vedení. Hasiči spolupracovali s pohotovostní službou energetiků (17:34).

Dobruška, Teplárna: Jednotka byla povolána na zajištění uvolněných plechů na střeše Teplárny. Po dohodě s majitelem byl kvůli silnému větru zásah odložen na pozdější dobu (16:53).

Kostelec nad Orlicí, Mírov: Hasiči odstranili dva nahnuté stromy, hrozící pádem na vozovku. Událost bez zranění osob (15:22).

Rybná nad Zdobnicí: Jednotka provedla pokácení vyvrácené břízy, která hrozila pádem na elektrické vedení (14:12).

Týniště nad Orlicí: Hasiči provedli odstranění spadlého stromu z vozovky, kde tvořil překážku v silničním provozu (13:22).

České Meziříčí: Jednotka provedla nouzovou dodávku elektrické energie do místní prodejny potravin (12:36).

Albrechtice nad Orlicí: Hasiči provedli vyčištění mostních vpustí od naplavených klád, které bránily průtoku (10:54).

Pohoří (silnice 304 Km.31): Jednotka spolupracovala se soukromou firmou, která provedla stržení zavěšeného stromu, který hrozil pádem na vozovku. Hasiči následně provedli rozřezání a odklizení stromu mimo vozovku. Ke zranění osob nedošlo (10:36).

-----------------------------------------------------

Na řece Orlici v Týništi nad Orlicí byl v neděli vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity. Mezi 9. - 11. hodinou dosahovala řeka výšky 325 - 327cm, kdy normální stav je kolem 100 cm a druhého stupně povodňové aktivity by řeka dosáhla při výšce vodní hladiny 330cm. Po poledni začala řeka opět klesat, první povodňový stupeň však nadále platí.

V Orlických horách spadlo nejvíce srážek v celých východních Čechách. V Orlickém Záhoří např. 53 litrů na metr čtvereční.

-----------------------------------------------------

Místa událostí na Rychnovsku, kde museli zasahovat v sobotu hasičské jednotky: okres Rychnov nad Kněžnou — Vamberk, Týniště nad Orlicí, Očelice, Čermná nad Orlicí, Ohnišov, Doudleby nad Orlicí, Borohrádek, Albrechtice nad Orlicí, Mokré, Solnice, Kvasiny, Rašovice, Častolovice, Spáleniště u Dobrušky, Pohoří, silnice II/321 Skuhrov n.B. - Deštné v O.h., Olešnice, Polom, Kostelec n.O., Lukavice, Přestavlky.

Na těchto místech zasahovaly jednotky: HZS ČR PS Rychnov n. K. a PS Dobruška, HZSP ČD Hradec Králové a Škoda Kvasiny, JSDH: Týniště n.O., Albrechtice n.O., Vamberk, Kostelec n.O., Dobruška, Čermná n.O., Doudleby n.O., Borohrádek, Orlické Záhoří, Slatina n.Zd., Domašín u Dobrušky, Častolovice, Deštné v O.h., Olešnice v O.h., Záměl, Solnice, Lukavice, Rychnov n. K.-Roveň

Popis zásahu: Události řešené 1.3. do 19:00 v souvislosti s přechodem tlakové níže Emma.

První spadlé stromy odstraněny z komunikací v Orlickém Záhoří a u obce Zdobnice v 6 a 8 hod. ráno. V čase od 10:29 do 13:00 řešeno 35 událostí, do 19:00 další 3, celkem do 19:00 řešeno 40 událostí.

Jednalo se o popadané stromy na komunikacích, domech, poškozené střechy, poškozené el. vedení, plechová konstrukce na železniční troleji, ohlášený požár trafostanice.

Celkem tedy u 40 událostí zasahovalo 44 požárních jednotek.

-----------------------------------------------------

Na Rychnovsku padal jeden strom za druhým

V Týništi nad Orlicí na Rychnovsku spadla část utržené plechové střechy na železniční troleje. Hasiči museli odpojit troleje a plechy sundat. V celém okrese hasiči odklízeli desítky popadaných stromů a větví, které poškodily elektrická vedení a blokovaly silnice.

Náčelník Horské služby oblasti Orlické hory Josef Šifra potvrdil silné poryvy větru na hřebenech. „Aktuální informace v tuto chvíli nemám, protože dispečink máme až v 16.30 hodin, nicméně si myslím, že kdyby došlo k nějaké katastrofě, již bychom o tom věděli. Vím, že na horách spadlo pár stromů, ale zatím nic mimořádného. V současnosti zde navíc prší a sněží,“ reagoval v poledne na dotaz Šifra.

Operační důstojník rychnovské požární stanice HZS Královéhradeckého kraje uvedl, že kvůli výjezdům ani nestačí aktualizovat internetové stránky. „Asi od deseti hodin, když se nad regionem přehnala bouřka máme jeden výjezd za druhým. Jde především o popadané stromy, které zablokovaly silnici nebo spadly na vedení elektrického proudu. Proto také dochází k výpadkům,“ uvedl deset minut po poledni operační důstojník s tím, že nejkritičtější místa jsou na silnici z Domašína na Dobrušku a na horách v oblasti Sedloňov – Olešnice v Orlických horách. „Pokud vím, tak zatím nikde nedošlo k vážným škodám či poranění osob,“ dodal operační důstojník.

(ign)

Silný vítr způsobil během 1. března 2008 rozsáhlé škody v celém kraji. Profesionální a dobrovolní hasiči Královéhradeckého kraje vyjeli do 17.45 hodin k téměř 200 případům. Desítky hasičů odstraňovaly popadané stromy a větve, uvolněné střechy domů a poškozené sloupy el. vedení.

Popadané stromy poškodily dráty vysokého napětí a blokovaly silnice. Během dopoledne byla kvůli vyvráceným stromům uzavřena silnice z Bílé Třemešné do Doubravice na Trutnovsku. Strom také spadl a zablokoval železniční trať mezi Lipnicí a Bílou Třemešnou. Tři jednotky hasičů během odpoledne odklidily stromy z kolejí. V Jánských Lázních, Žacléři a Vítězné hasiči čistili několik propustí na potocích, které ucpaly větve a stromy. Hasiči ve Vrchlabí čistili propusť od naplavenin. Ve Velké Úpě silný vítr strhl z kostela věžičku s křížem. Na Trutnovsku byla nejhorší situace v oblasti Dvora Králové nad Labem,Lipnice a Bílé Třemešné.

V Hradci Králové vichřice odnesla střechu obytného domu v ulici Pod Zámečkem a poškodila střechu u supermarketu Albert. Nápor větru nevydržela střechu u rodinného domu v Černilově. Vítr poškodil také střechu na budově základní školy v Hradci Králové – Kuklenách. Hasiči odstraňovali desítky stromů, které spadly na dráty vysokého napětí. V ulici Milady Horákové a Plačicích v Hradci Králové spadly stromy na zaparkovaná osobní vozidla.

V Miletíně na Jičínsku hasiči čistili stavidlo od nánosů větví. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku silný vítr poškodil budovu na železničním nádraží. V Polici nad Metují, ulici Pod Klůčkem, nárazový vítr utrhl část plechové střechy na domě. Hasiči odstranili utrženou část a provizorně opravili střechu domu.


por. Bc. Martina Žahourková

Podle meteorologů je nejhorší kalamita pryč

Východ Čech má podle královéhradeckých meteorologů nejhorší „průvan“ za sebou. Vůbec nejhorší situace byla při přechodu fronty dnes dopoledne. Například na Labské boudě v Krkonoších vichřice v 10.30 hodin fičela rychlostí 113 kilometrů za hodinu, na druhém konci regionu, na Seči, kolem 97 kilometrů za hodinu.

„To nejhorší je pryč, souviselo to přechodem fronty. Ta teď už pustoší Moravu,“ uvedl meteorolog Tomáš Popelka. „Vítr bude silný pořád, slábnou začne až v neděli v podvečer, ale to nejhorší z dnešního dopoledne je snad opravdu pryč,“ dodal.

KLIKNĚTE NA GRAFIKU PRO ZVĚTŠENÍ

Vichřice, kroupy a déšť ochromily ve východních Čechách stovky domácností

Kvůli vyvráceným sloupům vysokého napětí jsou lidé bez proudu a hasiči mají s utrženými střechami a popadanými stromy tolik práce, že ani nestíhají zvedat telefony.

„Máme toho hrozně moc, nepřetržitě. Nezlobte se, ani nemám čas s vámi mluvit,“ řekla operační pardubických krajských hasičů.

Obdobná situace je v Královéhradeckém kraji. „Jen v okrese Hradec Králové jsme měli za poslední tři čtvrtě hodinu 15 výjezdů. Spadl dokonce i jeden sloup vysokého napětí,“ uvedla mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková. „Chodí mi jenom esemesky o výjezdech, jedna za druhou, ani je nestíhám číst.“

V Chrudimi v sídlišti Na Větrníku vítr málem odnesl chovatelce čivavu. Žena byla na procházce se svým psem, když se zvedl silný poryv větru. Ten psa nadzvedl a unášel pryč. "Lítala ve větru jak stokoruna," řekla Deníku žena. Spolu s kolejdoucím se snažila psa chytit. "Naštěstí se nám to za chvíli podařilo," dodala.

Strom přes silnici například ochromil dopravu mezi Chrudimí a Chrastí. V nedalekých Miřeticích spadl sloup elektrického vedení a několik vesnic se ocitlo bez proudu.

„Volala jsme na dispečink energetikům, ale nikdo to tam nebere. Asi mají moc práce,“ řekla Alena Nováková.

S loňským orkánem Kyrill srovnávají kalamitu východočeští energetici. „Situace je opravdu zoufalá. Nejdou ani rozvodny Opočínek, Tuněchody či Všestary. U desítek poruch musíme přitom s opravami počkat, zásah načim technikům znemožňuje silný vítr,“ řekla mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Emma přinesla prudký vítr s krupobitím, hladiny východočeských řek stoupají

Prudký vítr s krupobitím, déšť během celé noci. Tak se projevila tlaková níže Emma na východě Čech.

V Krkonoších, Orlických i Jizerských horách spadlo více jak 30 milimetrů srážek, na Labské Boudě dokonce 38 milimetrů. Aktuálně dochází k prudkým vzestupům zejména na menších horských tocích, kde ještě zcela neroztál všechen sníh.

Hladiny řek stoupají. Divoká Orlice v Orlickém Záhoří dosáhla v sobotu na stupeň číslo 1 povodňové aktivity.

Na horním toku Labe, Cidliny a Bystřice byl dosažen první stupeň povodňové aktivity (stav bdělosti). Český hydrometeorologický ústav vyhlásil na východě Čech od sobotní jedné hodiny do neděle do osmé hodiny večerní povodňovou pohotovost.

V průběhu soboty meteorologové předpovídají další srážky, které na hřebenech hor mohou dosáhnout 15 až 20 milimetrů, v nejvyšších polohách budou přecházet ve sněžení.

Vítr má na svědomí první oběť

V Praze doposud od rána vyjížděli hasiči celkem 29x v důsledku řádění počasí. V Čakovicích se utrhla část střechy cukrovaru. Padající strom zabil dopoledne u hřbitova v Líbeznici nedaleko Prahy jedenáctiletou dívku.

Neštěstí se stalo kolem desáté hodiny ranní. Na místo vyjela sanitka z Neratovic. Záchranáři podle informací Deníku kontaktovali leteckou záchrannou službu, kvůli špatnému počasí ale nemohl vrtulník vzlétnout.

Krátce před jedenáctou hodinou dítě na následky rozsáhlého poranění hrudníku přes péči záchranářů zemřelo. Deníku to potvrdila mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Další oběť si řádění vichru vyžádalo v Sadské na Nymbursku. A také na hřbitově. Muže tam zabily plechy, které na něj spadly ze střechy.

Zranění ve středních Čechách utrpěli při silném vichru i další lidé. V deset hodin spadl na Příbramsku ze střechy domu muž, který opravoval televizní anténu a smetl ho náhlý poryv větru. Při pádu utrpěl otřes mozku a zhmoždění bederní páteře. O pacienta nyní pečují v příbramské nemocnici.

Na Nymbursku zase zasáhla ženu část padající utržené střechy. S lehčím poraněním nohy ji záchranáři převezli do nemocnice ve Městci Králové, která sama bojuje s následky kalamity. Vichr tam poničil střechy dvou budov a polámal stromy v areálu.

Lehká zranění utrpěli po půl desáté také dva lidé při hromadné nehodě šesti aut, která za bouře havarovala na 25. kilometru dálnice D8 ve směru od Teplic na Prahu. Tyto bouračky však nejdou na vrub počasí; může za ně nekázeň za volantem. „Ano, bylo to v době té průtrže – příčinou nehod je ale rychlost a nezvládnutí řízení,“ řekl Deníku policista Pavel Truxa.

Co dělat při silném větru?

• Po omezení škod větrem na majetku je třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod.
• Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.
• Zastihne-li nás bouřka v krajině, je třeba vyhledat nižší polohy (ale pozor na jejich zatopení), nikoli však v blízkosti větších stromů, stožárů apod. Nutno dávat pozor i na možnost pádu drátů elektrických rozvodů.
• Za jízdy autem snížit rychlost jízdy, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště i zastavit na bezpečném místě.
• Při pobytu na vodní hladině (jako plavci, na člunu apod.) dostat se co nejrychleji na břeh.
• V případě zásahu a zranění člověka bleskem je zpravidla nezbytné provést masáž srdce a umělé dýchání