V Černíkovicích na Rychnovsku trvala průtrž mračen jen tři minuty, ale zanechala za sebou úplnou spoušť. Vzrostlý strom na návsi, který vyvrátil vichr, zdemoloval čerstvě zrekonstruovanou roubenku. Další spadl na hospodářské stavení. „Přišlo to, ani jsem se nestačil nadechnout. Před pár dny jsem dokončil střechu, ještě to nemám ani pojištěné,“ naříkal majitel roubenky.

Vůbec nejhůř průtrž odneslo Jičínsko. Na trati Stará Paka – Jaroměř v úseku Mostek – Bílá Třemošná narazil osobní vlak se 16 cestujícími jedoucími z Jilemnice do Jaroměře do spadlých stromů a vykolejil. Spadlý strom zastavil ve tři odpoledne také vlak na trati Nymburk – Jičín mezi Rožďalovicemi a Kopidlnem. Tady nebyla kvůli nedostatku autobusů ani zavedena náhradní doprava. Zablokována je ze stejného důvodu i trať z Nymburka do Jičína a mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad.

Po celém kraji řešili energetici 22 poruch na vysokém napětí. Jen na Všestarsku u Hradce Králové byly čtyři, závady na nízkém napětí ani energetici nepočítali. U přehrady Les Království popadaly sloupy vysokého napětí. V Černíkovicích na Rychnovsku strom takřka rozpůlil dům.

Lázně Bělohrad se ocitly úplně bez proudu, přehnalo se to ale celými východními Čechami. Plné ruce práce s vytopenými sklepy měli do večera i hasiči.

Škody napáchala bouřka a vichr v celém kraji

„Na vysokém napětí jsme zaznamenali 22 poruch na vysokém napětí, ale vzhledem k tomu, že bouřka na některých místech stále trvá, nebude to ještě asi konečné číslo,“ hlásila po 18. hodině mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

„Vůbec nejpostiženější je Jičínsko, kde nám popadaly sloupy vysokého napětí. Vážná situace je na Novopacku, v okolí Lázní Bělohrad a především v samotném městě, to se teprve nyní dává pod proud. Problémy jsme měli i na Bydžovsku a Hořicku, z ostatních oblastí východních Čech na Choceňsku, potíže máme v Ústí nad Orlicí, na Vamberecku a Rychnovsku. U přehrady Les Království popadaly sloupy vysokého napětí,“ dodala.

Nejvíc ovšem páteční „čínu“, která vypukla úderem 15. hodiny, pocítili cestující v osobních vlacích. Hned tři tratě na Jičínsku a Chlumecku zablokovaly popadané stromy, jeden vlak dokonce do kmene narazil.

Kvůli prudkému dešti vyjížděli hasiči k zásahům vedle Jičínska i na Rychnovsku a Trutnovsku. „První hlášení o výjezdu dostalo hradecké operační středisko ve 14.43, a i když přeháňka trvala asi hodinu, vyjíždějí stále. Většinou odstraňují popadané stromy a větve, místy prudký příval vody nepobrala kanalizace, a tak odčerpávají vodu ze sklepů. Žádný požár v souvislosti s větrem nebyl ohlášen,“ informoval operační důstojník krajských hasičů.

KAMIL DUBSKÝ
ZUZANA PLOCKOVÁ