Tentokrát se pojede už pošestnácté. Letošní motoristickou akci její pořadatelé pojali jako mezinárodní výletní jízdu, která bude zároveň pojízdnou expozicí sedmdesáti historických vozidel, jejichž datum výroby se nachází v rozpětí od úctyhodného roku 1903 do roku 1965. Sedm desítek historických vozů už dnes odpoledne absolvuje po vlastní ose výletní jízdu z Deštného v Orlických horách přes Olešnici na konkurz elegance v polském lázeňském letovisku Kudowa Zdroj (Lázně Chudoba). Konkurz na tamní kolonádě začíná ve 13 hodin.

Poté se kolona automobilů – dědečků vrátí přes polský Zielenec a Orlické Záhoří zpět do Deštného v Orlických horách. Historické klenoty na čtyřech kolech odtud zítra ráno vystartují do Hradce Králové. „Oldmobily" pojedou přes Dobrušku, Opočno a Třebechovice na královéhradecké Masarykovo náměstí, na němž budou vozidla vystavena od 11 do 15 hodin. Poté se kolona Královéhradecké veteran rallye vrátí do Orlických hor přes zámek v Kvasinách.

Účastníky historické rallye čeká na zámku Lesy Janeček pohodové odpolední zastavení na kávu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout historické motoristické skvosty v čase od 15. hodiny do 16.30. Průjezdní kontrola v Dobrušce je v harmonogramu rallye plánována v čase 8.15 – 9.15 (v Opočně v 8.30 až 9.30, u chaty Kristýna na Jedlové v Deštném v Orlických horách v 16.00 až 18.00). (sše)