VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Vést chlapy, to zní poněkud zvláštně,' říká Zachová

Kostelec nad Orlicí - Ilona Zachová zatím žádnou výhodu v tom, že je jedinou vedoucí ženou u policie na Rychnovsku, nenašla.

4.12.2011
SDÍLEJ:

Ilona ZachováFoto: Archiv

Sedmadvacetiletá vedoucí Obvodního oddělení Policie v Kostelci nad Orlicí Ilona Zachová je jedinou „šéfkou“ policistů na Rychnovsku. Nejprve chtěla jít na vojenskou školu, to jí ale bylo rozmluveno. Pak našla inzerát a zúčastnila se přijímacího řízení k policii. Ve službě je již devátým rokem.

Jak jste se dostala k pozici vedoucí Obvodního oddělení policie?
Byla jsem oslovena vedoucím Územního odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Zdeňkem Hlaváčkem a jeho zástupcem Miloslavem Janglem. Samozřejmě že to byla pro mě výzva a upřímně bych litovala, kdybych tuto nabídku nepřijala.

Bylo vždy vaším snem stát se policistkou?
Snem asi ne, ale když jsem se rozmýšlela, jakým směrem bych se chtěla jednou ubírat, tak jsem chtěla jít na vojenskou školu, to mi však bylo rozmluveno. Ve čtvrtém ročníku gymnázia jsem ale našla (je možné, že to bylo v Rychnovském deníku) inzerát, že probíhá nábor k policii pro muže i ženy. To byl pro mě impuls, kdy jsem absolvovala přijímací řízení a stala se policistkou.

Napadlo vás někdy, že budete dělat právě tohle?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela.

Je tato pozice vaším cílem nebo máte ještě další plány?
Jelikož jsem na této pozici velmi krátce a mnoho věcí se teprve učím, tak nad ničím dalším nepřemýšlím a ráda bych byla dobrá v tom, co dělám.

Kolik let jste ve službě a kolik na této pozici? Čím vším jste prošla?
K policii jsem nastupovala v roce 2003, takže sloužím devátým rokem. V roce 2003 jsem nastoupila na Obvodní oddělení PČR do Vamberka, kde jsem sloužila do konce roku 2008 jako řadový policista. Od roku 2009 jsem do konce srpna 2011 byla na Oddělení vnitřní kontroly v Rychnově nad Kněžnou. K 1. září jsem nastoupila na Obvodní oddělení do Kostelce jako vedoucí.

Proč jste si vybrala právě toto povolání?
Protože tato práce je variabilní a nikdy nevíte, co vás může potkat, co budete řešit a s čím se budete muset vypořádat.

Jaké je to vést chlapy? Setkala jste se někdy s nějakými narážkami nebo jste měla problémy s autoritou?
Vést chlapy, to zní poněkud zvláštně. Já se snažím o komunikaci, kdy si ráda vyslechnu názory jiných a poté diskutuji a snažím se vysvětlit své stanovisko k věci. Nejsem si vědoma, že bych měla nějaký problém s autoritou. To, že asi nějaké narážky na mou osobu jsou, o tom nemám iluze, ale nepodstatnými věcmi se nezabývám.

Na Rychnovsku jste vlastně jediná žena na takovéto pozici. Myslíte si, že máte v něčem nějakou výhodu?
Žádnou výhodu jen kvůli tomu, že jsem žena, jsem zatím nenašla.

Co vás na vaší práci baví nejvíce a co nejméně?
Nelze říci, co mě na mé práci nejvíce baví, každá práce je něčím specifická. Nejvíce mě naplňuje, když někdo ocení naši práci a když můžeme někomu pomoci. A nejméně? Mrzí mě, jak nás vnímá veřejnost.

JAK TO VIDÍ Kamila Císařová

„Je to určitá výhoda”

Jediná žena mezi muži? To si moc nedovedu představit. Ale na druhou stranu je možná lepší být v kolektivu chlapů, než jenom mezi samými ženskými. To je totiž mnohem horší. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsme na střední škole byly ve třídě skoro samé holky. Ti čtyři kluci se ani moc nedali počítat, protože prosadit se mezi námi děvčaty šlo hodně těžko. A o něčem se s námi dohadovat se jim ani nechtělo. Někdy, vlastně skoro vždycky, to tam vypadalo jako v kurníku. A když se o něčem mělo rozhodovat, třeba o tom, jakou barvu budou mít maturitní šerpy, tak spíš jako v pavilonu opic. Nebylo slyšet vlastního slova. To se mezi chlapy nestává. Takže ona je to možná výhoda nemuset poslouchat „babské” haštěření.

Autor: Kamila Císařová

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení