I tentokrát je připravena řada lákadel. Představí se zde přes 20 lokálních makerů a návštěvníci se mohou těšit na workshop 3D tisku, pájení nebo výroby vodních raketek.

„Máme radost, že se Maker Faire opět po roce vrací do Rychnova nad Kněžnou. Od jiných akcí nás odlišuje především osobní kontakt s tvůrci, který zprostředkováváme návštěvníkům. Ti mají možnost si věci osahat, pobavit se s tvůrci a také si spoustu věcí vytvořit. Festival Maker Faire je totiž místem, kde může každý nahlédnout pod pokličku technologických i řemeslných projektů a projevit svou kreativitu skrze tvorbu. Naše festivaly se tak stávají místem pro setkávání odborných komunit i široké veřejnosti. To považujeme za velmi důležité,“ říká pořadatelka festivalu Barbora Pešek.

Na rychnovském Maker Faire představí své projekty především místní tvůrci, festival nabídne bohatý celodenní program. V něm například Youtuber Ampérák ukáže fotovoltaiku a elektromobilitu prakticky, představí elektrický traktor i frézu a také návštěvníkům přiblíží, jak fungují fotovoltaické panely. Nadšence do robotiky a mechatroniky jistě zaujmou projekty VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou. Studenti místní odborné školy si připravili programování robotů, návrhy a práci s mechatronickými zařízeními.

Nadační fond Škoda Auto, za jehož podpory se akce koná, bude slavit na Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou páté narozeniny. Návštěvníci by neměli minout 3D čokotiskárnu, kde si mohou nechat vytisknout motiv na přání.

„Čech se přizpůsobí! Tato hláška z cimrmanovského Dobytí severního pólu perfektně vystihuje, jak na festivalech Maker Faire česká kutilská tradice zcela přirozeně vplouvá do časů hi-tech, robotiky a umělé inteligence. V Rychnově bude festival s naší podporou již potřetí a věřím, že opět pomůže rozvíjet kreativního ducha komunit i motivovat regionální tvůrce a inovátory. Je to skvělá část oslav pátých narozenin našeho nadačního fondu,“ doplňuje ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera.

Program slibuje skutečné lahůdky. Český studentský tým LASAR sklidil v dubnu 2024 mezinárodní uznání v soutěži Conrad Challenge pořádané Houstonovým vesmírným centrem NASA, kde vyhrál dvě ze tří hlavních cen. Teď si jejich kosmický projekt může vyzkoušet i česká veřejnost. Pokročilí i začínající hračičkové a bastlíři by neměli minout stánek profíků LaskaKit, u kterých seženou vše pro své projekty a načerpají spoustu inspirace a rad. Co dál neminout? Kreslící stroj XY Plotter, projekty DIY Smart home, tvorbu mechárií od Green Glazz i rukodělné projekty, jako je třeba drhání macramé.

Jak dodávají pořadatelé, na třetím ročníku Maker Faire nebudou chybět ani oblíbené workshopy základů 3D tisku a workshopy pájení a hlavně dětmi tolik oblíbená science show. Díky podpoře Nadačního fondu je vstup na festival zdarma.

Festival ještě zavítá 15. června do Vrchlabí a 21. září do Mladé Boleslavi.

O festivalu Maker Faire

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu celým rodinám – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. V České republice se festivaly od roku 2018 pořádá organizace Make More. Sdružení kromě festivalu Maker Faire na připravuje celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů, tvoří video workshopy Postavtesi a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Z Dolomit do Orlických hor. Šestisedačky nové lanovky už jsou v Deštném

Kabiny lanovky z Dolomit jsou už v Deštném v Orlických horách. | Video: Deník/Jana Kotalová