VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Renáta Vesecká přiznala, že s sebou vždy nosí zbraň

HRADEC KRÁLOVÉ - Renáta Vesecká se členům Business clubu svěřila, že Hradec Králové má moc ráda. Vždyť jako krajská státní zástupkyně tady působila pět let.

2.11.2007
SDÍLEJ:

Renáta VeseckáFoto: DENÍK/Jan Jelínek

 

Renáta Vesecká se členům Business clubu svěřila, že Hradec Králové má moc ráda. Vždyť jako krajská státní zástupkyně tady působila pět let.

Při vysvětlování práce státních zástupců řekla, že ji pobavil i nadzvedl nedávný kreslený vtip, v němž jedna postavička říká druhé: „Nehledej dobrého advokáta, ale dobrého státního zástupce.“

„Povolání státního zástupce spojuje v sobě profese advokáta, soudce i vyšetřovatele, takže i když vtip byl myšlen pejorativně, skutečně je lepší mít dobrého státního zástupce,“ uvedla s nadhledem. Renáta Vesecká prý nelituje toho, že se stala nejvyšší státní zástupkyní. „Mám možnost získávat další zkušenosti. A všechno, co člověk poznává, jej obohacuje v pozitivním i negativním smyslu.“ K otázce, zda na ní byly činěny politické tlaky, odpověděla, že přímo na rozhodování takový nátlak nezaznamenala. „Ale jak se šetření policie a rozhodování státního zastupitelství dotýká osob v politice, nese to řadu komentářů médií i politiků, a to je určitá atmosféra nátlaku,“ dodala. Přítomné zajímalo, zda má zbraň. Řekla, že ano, protože je vždy lepší být ozbrojen. Došlo i na kauzu Čunek.Vrchní státní zastupitelství v Olomouci rozhodlo, že vyšetřovatel Šošovička nepochybil, a Vesecká má nově vynést rozhodnutí do konce týdne. „Už jsem rozhodla minulý týden, ale nezveřejnili jsme to. Tisková konference bude ve čtvrtek večer. Ale i v kauze Čunek se musí rozhodovat podle zákona, a ne podle veřejného mínění a morálky. Ale pokud se vicepremiér dopustil toho, z čeho je nově televizí obviňován, může jít o trestný čin,“ uvedla.

Vesecká: Vkauze Čunka se musí rozhodovat jen podle zákona

Hradec Králové/ Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ve středu večer besedovala vrestaurantu Duran Grill se členy hradeckého Business clubu. Požádali jsme ji o rozhovor.

V úvodu jste zdůraznila, že do Hradce Králové jezdíte vždy moc ráda…

„Samozřejmě, je to nádherné město, které se mně moc líbí, mám tu spoustu přátel a ráda se sem vždy vracím. VHradci Králové jsem přece od ledna 2000 do podzimu 2005 byla vpostavení krajské státní zástupkyně a ráda na ty chvíle vzpomínám.“

Se členy Business clubu jste hovořila hlavně o práci státního zastupitelství a jednu chvíli jste se trochu rozčílila, proč?

„Ale nerozčílila, to se mýlíte.Ve veřejnosti ale stále převládá názor,státní zastupitelství funguje stejně jako kdysi prokuratura,což je ale naprosto odlišná instituce.Není tomu tak dávno co mne pobavila, ale rozčílil vjedněch novinách kreslený vtip.Jedna postavička tam říká druhé, „nesháněj dobrého advokáta, ale raději dobrého státního zástupce.Je vidět, že jde o neznalost problematiky. I když vtip měl vlastně shazovat práci státních zástupců, je vlastně pravdivý. Povolání státního zástupce vsobě totiž zahrnuje profesi advokáta, soudce i vyšetřovatele. Takže je skutečně lepší mít dobrého státního zástupce, nebo chcete-li žalobce.“

Nelitujete někdy toho, že jste se stala nejvyšší státní zástupkyní?

Určitě ne. Já všechno co vživotě přichází jako nové, beru jako možnost poznat něco nového,zkušenost, možnost poznat věci zjiného úhlu,a vše co člověk poznává ho obohacuje vpozitivním i negativním smyslu, a takto vnímám i post nejvyšší státní zástupkyně.“

Ve svém oboru už nemáte kam postoupit, nebo ano?

„Je tomu tak, dosáhla jsem vtéto profesi nejvyšší mety a o ničem jiném neuvažuji. “

Ani politika vás neláká?

„Takové otázky dostávám často, musím přiznat, že politika jakou souboj názorů je zajímavou scénou, ve své profesi jsem spokojena a o angažování vpolitice jsem zatím neuvažovala. Ale na druhou stranu vyznávám rčení - nikdy neříkej nikdy. Takže kdoví.“

Nebyly, anebo nejsou na vás činěny politické tlaky?

„Tak aby někdo přímo zasahoval do řízení, které vedeme, stím jsem skutečně ještě nesetkala. Ale jak se šetření policie anebo státního zastupitelství více zabývá osobami ve vysoké politice, přibývá komentářů médií i politiků, které vytvářejí atmosféru jež lze považovat za určitou formu nátlaku.“

Kpráci státních zástupců a justice má veřejnost dost výhrad…

„Je to jako vkaždé profesi, jsou vynikající, průměrní a špatní státní zástupci.jen na ty mizerné je líp vidět. Bohužel nemáme možnost jak ty špatné, pokud neudělají závažný prohřešek, jak potrestat. Když zmíním formu cukru a biče, je málo cukru a ještě méně možností biče.

Máte zbraň, třeba pistoli nebo revolver ?

„Teď nevím jestli mám říct, že ji mám sebou, ale ano, mám zbraň a já si myslím, že je vždy lepší když je člověk ozbrojen.

Práci státní zástupkyně vykonáváte už více jak dvacet let, nepoznamenalo vás neustále se setkávání se zločinem?

Nevím jestli mne nepoznamenalo, na tuto profesi musíte mít naturu a spousta kolegyň když se dostalo kobzvlášť závažnému, třeba i drastickému případu, státní zastupitelství opustilo. Ale abych se vrátila kotázce, díky poznávání zločinu jsem asi víc nedůvěřivá. Třeba to co vidíte vamerických kriminálních filmech může potkat každého znás a je může být drsnou realitou. “

Věříte ještě vůbec vlidské dobro?

„Vůbec nevím, jestli jsem vněj kdy věřila. Omlouvám se,to byl pokus o žert.“

A co kauza Čunek. Vrchní státní zastupitelství vOlomouci rozhodlo, že policejní vyšetřovatel Šošovička nepochybil a vy byste měla do konce tohoto týdne nově rozhodnout a možná případ znovu otevřít a vrátit kvyšetřování?

„Už jsem rozhodla minulý týden, ale nezveřejnili jsme to, protože až ve středu jsme obdrželi všechny

návratky, že zmiňované osoby obdrželi námi zaslané dokumenty. Tisková konference kmému rozhodnutí bude ve čtvrtek v17 hodin.

Tak nám prozraďte své rozhodnutí,..

„Ne to nemohou, to nejde, ale určité mé závěry si můžete sami vydedukovat. „

Vraťme se ke kauze vicepremiéra Čunka….

„Ano, vrátím se krozhodnutí vrchního státního zastupitelství Olomouci, to uvedlo,že vyšetřovatel kapitán Šošovička se nedopustil trestného činu. O tom jsem i já přesvědčena, ale nebylo zcela dokončeno šetření zda se nedopustil kázeňských přestupků. Co se týká kauzy Čunek také zde se musí postupovat a rozhodovat přísně podle zákona a ne pod vlivem veřejného mínění, či podle zásad morálky.“

Ale vpřípadu vicepremiéra Čunka došlo nyní po televizní reportáži ke zvratu a policie jej údajně opět vyšetřuje tentokrát pro podvod…

„Také jsem to slyšela, ale nemám konkrétní informace. Ale pokud se pan vicepremiér Čunek skutečně dopustil toho, zčeho je nyní obviňován televizí, může se skutečně jednat o trestný čin a vyšetřování je na policii.

Vrátím se na úplný začátek rozhovoru. Když jste hovořila o práci nejvyšší státní zástupkyně, řekla jste,že můžete být i odvolána,to skutečně hrozí ?

„ O této možnosti jsme hovořila obecně. Nemyslím si,že by mne něco takového hrozilo, odvolat mne může jen ministr.,

Ale znáte to, stát se může včelicos a člověk by měl být na to připraven. Ale kdybych byla odvolána zfunkce nejvyšší státní zástupkyně, pořád budu alespoň státní zástupkyní.

2.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 40 000 Kč

Strojní inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu Projektový manažer/-ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat?, - zodpovídat za realizaci projektů transferů výroby ze zahraničí, obměnu výrobních technologií a dalších projektů společnosti, - komunikovat se zákazníkem, zadavatelem projektu nebo představitelem skupiny , - definovat a zajišťovat zdroje (výrobní a personální kapacity), rozpočet , a časový harmonogramu projektu, vybírat a vést projektový tým, - zodpovídat za dodržování stanoveného plánu projektu, koordinaci a postup jednotlivých činností a jejich kvalitu, - definovat, hodnotit a řídit rizika projektu, , Co by vám nemělo chybět?, - vzdělání technického směru př. strojírenství, elektro, automatizace, - praxe na stejné nebo obdobné pozici min. 2 roky, - aktivní znalost AJ (písemná i komunikativní úroveň), - praktické zkušenosti s řízením projektů (př. přesuny výroby ze zahraničí), - zkušenosti s vedením pracovního týmu, - komunikační, prezentační a vyjednávací schopnosti na vysoké úrovni, - časová flexibilita, ochota cestovat, , Co Vám nabízíme?, - roční bonus , - 5 týdnů dovolené, - dotované stravování a jídelnu s doplňkovým prodejem, - příspěvek na penzijní připojištění, - docházkový bonus, - program benefitů Cafeterie, možnost profesního růstu. Pracoviště: Assa abloy czech & slovakia s.r.o., Strojnická, č.p. 633, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Hana Kučerová, +420 494 511 125.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu s průvodním dopisem na e-mail kariera@matrix-as.cz., Požadujeme:, - ÚSO, - praxe na pozici samostatné účetní min. 2 roky, - dobrá znalost podvojného účetnictví a daňových předpisů, - uživatelská znalost práce na PC (Word, Excel), - řidičský průkaz sk. B, - pečlivost, důslednost a samostatnost, - výhodou znalost informačního systému Helios Orange , Charakteristika pracovní pozice:, - samostatné účtování účetních případů a zpracování účetních výkazů, - zpracování přijatých faktur, bankovních výpisů, - zpracování daňových přiznání, - inventarizace účtů, - komunikace s auditory, daňovými poradci a finančními úřady, - příprava podkladů pro pravidelný reporting vedení společnosti, - zpracování měsíčních a ročních závěrek , Nabízíme:, - zázemí silné, ryze české společnosti, motivující systém odměňování, - závodní stravování, 13. plat.. Pracoviště: Matrix a.s., 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pokladní 20 500 Kč

Pokladníci ve finančních institucích Pokladník/ce ve směnárně - prac. Rychnov nad Kněžnou. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště : Štemberkova č.p. 1698, Rychnov nad Kněžnou, , Požadavky: , - perfektní znalost práce na PC , - manuální zručnost pro práci s penězi , - finanční a trestní bezúhonnost , - samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost , - spolehlivost, pečlivost, odpovědnost , - praxe s pokladnou výhodou , - řidičský průkaz skupiny B , , Nabízíme: , - příjemné pracovní prostředí , - firemní zaškolení + odborné školení ČNB , - zázemí stabilní společnosti , - sezónní příplatky , , Žádosti + životopisy zasílejte na email info@mifin.cz (pouze zájemci, kteří mají skutečný zájem o nabízenou práci). , Z provozních důvodů budeme odpovídat jen uchazečům, kteří budou telefonicky pozváni k osobnímu pohovoru. , Těšíme se na Vás.. Pracoviště: Mifin s.r.o. - pracoviště rychnov nad kněžnou, Štemberkova, č.p. 1698, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Jana Koutná, +420 585 230 220.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník - strojník protlačovacího zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem petra.kapucianova@energomontaze.cz., - NSO, - řidičský průkaz sk. B, - fyzická zdatnost - manipulace se stavebním materiálem, - zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, časová flexibilita, - obsluha protlačovacího zařízení Grundomat na stavbách, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Energomontáže votroubek s.r.o. - pracoviště, Strojnická, č.p. 1646, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Petra Kapuciánová, +420 773 794 137.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaro a bledule v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí.
21

OBRAZEM: Přichází jaro

Ilustrační foto

Trenéři se zaměří na nácvik přihrávek

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Česko má za sebou další mrazivou noc, na dnešní první jarní den padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let. Mezi těmito stanicemi nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové v Bedřichově v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 15,2 stupně Celsia.

Krajem se přehnal silný vítr. Hasiči vyjížděli k 285 případům

Královéhradecko - Víkendová větrná smršť dala hasičům pořádně zabrat. Jen v Královéhradeckém kraji požárníci vyjížděli k 285 případům. Běžně je v kraji přitom 19 zásahů za den.

Nemocnice přichystala Den zdraví

Rychnov nad Kněžnou - Den zdraví se koná v úterý v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou - v přízemí budovy chirurgie, a to až do 16 hodin.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT