Zdržení zapříčinilo podání hned dvou stížností na platný průběh voleb v Častolovicích. Jak už Rychnovský deník informoval v minulém týdnu, krajský soud stížnosti Jany Albrechtové a Šárky Hudouskové zamítl.

Zamítl je navzdory řadě zjevných pochybení volební komise, v níž podle kritiků vládl zmatek, nebyla dodržována zásada tajného hlasování, a kdy hlasy sčítali lidé, kteří tam neměli co dělat.

Běžný občan Častolovic se v momentální zmatečné době těžko orientuje. Městysem koluje spousta fám a pomluv.
Za účelem osvětlení nepřehledné situace byla v podvečer pondělního svátečního dne svolána akce, kterou její organizátoři nazvali „Veřejná diskuze k průběhu voleb a povolební situaci v Častolovicích". Velký sál místní restaurace 
U Lva se slušně zaplnil.

Shromáždění otevřeně svolaly čtyři politické subjekty, jejichž zástupci uplynulé čtyři roky vládli na častolovické radnici: Prosperita pro městys starostky Jarmily Novohradské (ve volbách zvítězila ziskem 4 mandátů) , hnutí Otevřená radnice místostarosty Jiřího Václavíka (1), Strana zelených (1) a Sdružení nestraníků (1).

„Chtěli jsme svolat lidi, kteří se zajímají o naše městečko, a osvětlit jim dění okolo zdejších komunálních voleb," uvedla Jana Albrechtová, která společně s Šárkou Hudouskovou zaujala místo u řečnického stolu společně s organizátory.
Poklidný průběh diskuze, během něhož Albrechtová a Hudousková podrobně přítomným lidem popsaly důvody, které je vedly k podání stížností u soudu, vystřídala osobní napadání řady lidí v sále. Začaly se vytahovat staré věci, které se současnou situací v Častolovicích mají pramálo společného.

V závěru se dění v sále podařilo opět uklidnit, ale k předem danému tématu hodnocení povolební situace vůbec nedošlo a lidé se s rozpaky rozešli domů.

Ustavující zastupitelstvo zasedne v Častolovicích ve čtvrtek 27. listopadu. Potvrdí slova, která na veřejném shromáždění zazněla nahlas, že už je „medvěd" na častolovické radnici rozporcován? V překladu to znamená, že v patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít organizátoři shromáždění U Lva těsnou menšinu sedmi hlasů. Pokud zbývající subjekty ANO 2011 (2 mandáty), KSČM (2), SNK Častolovice (2), Volba pro město (1) a TOP 09 s podporou fotbalistů (1) utvoří koalici, dojde na častolovické radnici ke střídání stráží.