Po jednání zastupitelstva začalo být v této otázce více jasno a místo dvou budov by se měla k zemi poroučet jen jedna. Vhodná doba je i díky možnosti získat na demolici dotační titul.
V pondělních večerních hodinách se ve sdruženém klubu Rabštejn mluvilo o obou budovách. První z nich je bývalý vepřín, nacházející se poblíž současného areálu technických služeb města. V tomto případě zastupitelstvo ustoupilo od původního záměru a rozhodlo se nabídnout nemovitost k prodeji.
Jiný osud čeká s největší pravděpodobností druhou z budov. „Na místě jsme zjišťovali aktuální stav a zvažovali i jiné možnosti. Dospěli jsme k názoru, že tato stavba je k jiným účelům prakticky nepoužitelná, protože byla stavěna pro specifické potřeby armády. Její případná oprava by navíc byla neúměrně drahá,“ shrnul situaci Jiří Bartoš, starosta Kostelce nad Orlicí.
Pro alternativu srovnání budovy se zemí mluví navíc možnost získat pro takové účely dotaci. Pro tuto verzi je již vyhotoven i orientační propočet nákladů, který mohl zpočátku leckoho z přítomných zaskočit.
Předběžná kalkulace pro demolici celého objektu Mírova se blíží částce čtyř milionů korun. Podle slov starosty by realita měla být o hodně příznivější. Počítá se s tím, že stavební materiály, které tvoří v převážné většině klasická cihla, by byly na místě rozdrceny a využity ke spravení lesních cest. Tím by odpadly náklady na dopravu a uložení suti. Kalkulace dosahuje takové výše proto, že dotace počítá s kompletní demolicí včetně základů. Z původní stavby tak nemá v krajině zůstat vůbec nic. A právě základy by v případě vojenského objektu byly největším oříškem. I v tomto případě ale hledají v Kostelci schůdnější cestu. Areál by měly v budoucnu využívat městské lesy, pro něž je atraktivní zejména kvalitní asfaltová plocha. Ta by měla být ještě rozšířena nad základy současného objektu. Radnice tak bude zjišťovat, zda by základy nemohly zůstat v jejím podloží. Žádost o dotaci je ale nutné podat do 17. února, což bylo na jednání schváleno.