Na čtvrtečním jednání byli příchozí i zastupitelé seznámeni s tím, že by se mohla tvář obce radikálně změnit. Vše je však zatím v počátcích a očekává se velká diskuze.

Častolovice by si totiž podle mnohých zasloužily náměstí. To by mohlo vzniknout v centru městyse. V místech, kde se nyní nachází parkoviště u úřadu a někteří ho náměstím již nazývají, ačkoli jeho parametry rozhodně nesplňuje.
Nutný je odkup jednoho domu v dané lokalitě, který disponuje velkým pozemkem. I jeho nákup zastupitelstvo řešilo.
Na zasedání navíc vystoupil architekt Oldřich Bittner, který příchozí krátce seznámil s novou vizí. „Města by se měla na sebe sama dívat jiným, urbanisticko-architektonickým pohledem. Měla by zohledňovat, jak se v nich žije," řekl.

Obyvatele městyse čekají besedy

Obyvatelé, kterých se na zasedání jako obvykle sešel velký počet, byli ujištěni, že jim městys spolu s architektonickým ateliérem poskytnou důležité informace. Konat by se měly informační besedy.
Vybudovat náměstí však není jediným ambiciózním cílem městyse.
Zateplením, které částečně hradí dotace, nyní prochází také restaurace U Lva, ve které se nachází velký společenský sál.

I vnitřní dispozice budovy by si podle architekta Bittnera zasloužily úpravy a řešit by se měl také prostor za domem samotným – zde by se v budoucnosti prý také mohlo stavět.
Architekt Oldřich Bittner na zasedání častolovického zastupitelstva prozradil, že v lokalitě za restaurací U Lva by mohlo vyrůst jakési druhé náměstí.
„V tomto místě se nachází škola, sokolovna… Mohla by tu vzniknout velmi pěkná část městyse," poznamenal architekt. Kromě prací na zateplení budovy, které jsou nyní již v plném proudu, je nutné také opravit střechu.
Podle starosty městyse Zdeňka Prause se totiž přišlo na to, že je v havarjním stavu. Zastupitelé proto ve čtvrtek uvolnili prostředky ve výši dvou milionů korun na její opravu. „Vzali" je z financí vyčleněných na opravy místních komunikací.
Více o plánovaných změnách v Častolovicích, jejich financování i termínech, kdy by k nim mohlo dojít, se dočtete v některém z příštích vydání Rychnovského deníku.