Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda už je tolik neohrozí

Orlické hory -Dosavadní stav Bartošovického potoka strašil lidi bydlící v jeho okolí při každém výraznějším vzedmutí hladiny

29.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pech Karel

Dvě z obcí v Orlických horách jsou zase o něco lépe chráněné před velkou vodou. V těchto dnech totiž Lesy ČR dokončily protipovodňová opatření na dvou úsecích menších toků, které jsou v jejich správě.

Konkrétně se jedná o Bartošovický a Liberský potok. V Bartošovicích se především rozšířilo koryto tamního potoka a tím došlo k zvýšení jeho kapacity.

„Břehy Bartošovického potoka jsou nyní opevněny kamenem v délce 452 metrů a navíc jsme do toku vložili revitalizační prvky v podobě mokřadů a výsadby břehových porostů,“ vysvětlil Tomáš Sajdl, vedoucí Správy toků Lesů ČR, oblasti povodí Labe.

V samotné obci prý na takový zásah do koryta čekali řadu let, protože dosavadní stav již nebyl vyhovující. „Zajištění břehů bylo staré desítky let a už vyhnívalo. Při větší vodě se vždy utrhl nějaký kus a hrozilo, že se zablokuje pod mostem. Provedené změny se občanům líbí a máme z toho dobrý pocit,” prohlásil Kostas Kotanidis, starosta Bartošovic v Orlických horách.

Celkové náklady na úpravu potoka se vyšplhaly na 5,6 milionu korun. Část těchto prostředků byla hrazena pomocí dotací ze státního rozpočtu, které jsou na protipovodňová opatření vyčleněny.

Práce na Bartošovickém potoce započaly již na podzim loňského roku. „Ještě déle trvala jejich příprava. V rámci ní se jednalo s vlastníky pozemků o hranicích záborů. Nakonec se dospělo ke shodě,” popsal Antonín Schreiber, správce dotčených toků z Lesů ČR. Další obcí, kterou pravidelně ohrožovala velká voda, je Liberk. „V místě provedených prací jsme vždy museli hladinu kontrolovat. Čekám, že nyní už by žádné problémy neměly nastat,” pochválil si starosta Jiří Ungrád. Proti stavebním úpravám prý nikdo z místních výhrady neměl. Kýženého výsledku dosáhly Lesy ČR náročnou úpravou koryta v délce více než půl kilometru. „Celkový náklad včetně opěrných zdí, kamenných rovnanin a dřevěných úkrytů pro ryby přesáhl 4,7 milionu korun,“ uvedl Tomáš Sajdl. V případě Liberka ale nebylo možné počítat se vznikem mokřadů jako v Bartošovicích. „Na tomto úseku byla prioritou ochrana před povodněmi. Údolí je tam velice úzké,” popsal Antonín Schreiber ze správy toků Lesů ČR.

29.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení