Před Velikonocemi se zvyšuje prodej tvrdého alkoholu i vína

Pije se u nás víc
Podle prodejců potravin zůstávají v prodeji na vedoucích místech stále stejné druhy alkoholu. Michal Bartoš z Kostelce n. O. soudí, že nejpopulárnějším tvrdým alkoholem je u nás fernet: „ Jeho obliba je trvalá a kupuje se v nezmenšené míře. Stejně populární je i rum. Je ale pravda, že se zvýšil prodej dražších alkoholů, například whisky,“ dodává.

V Opočně, v prodejně M.B.M. CZ se podle Jaroslavy Růžičkové kupuje také fernet, ale i vodka: „Lidé kupují alkohol průběžně, ale před Velikonocemi se prodej výrazně zvyšuje. Podobně, jako tvrdý alkohol se zvýší ale třeba i spotřeba vína.“

Zvýšenou oblibu dražších alkoholů potvrzuje i Daniela Krbová z prodejny Evita Vamberk: „Poslední dobou prodej některých whisek roste. Víno se prodává průběžně celý rok, ale před svátky ve vyšší míře. A dá se i říci, že se prodávají dražší druhy vín.“ Stejnou zkušenost má i Jiří Hlaváček z Potravin Bartoš v Rychnově n. K.: „Stoupá prodej dražších druhů alkoholu. Lidé už zřejmě přišli na to, že po levnějších víc bolí hlava.“ Na faktu, že prodej alkoholu roste nejen před Velikonocemi, ale po celý rok, se shodli všichni prodejci. „Určitě se dá říci, že se tvrdý alkohol i víno prodává ve vyšší míře,“ potvrzuje Michal Bartoš z Kostelce n. O.

Prim hrají vejce
Z potravin vévodí v předsváteční době různé druhy uzenin: „Prodává se pochopitelně velikonoční pečivo, zejména mazance. Na odbyt jde pečivo, chlebíčkové veky a rohlíky,“ komentuje situaci Daniela Krbová. Jaroslava Růžičková z Opočna pak říká, že v kurzu jsou i čokolády, bonbony a drobnosti pro koledníky: „Zaznamenat lze i zvýšený zájem o zeleninu.“

Samostatnou kapitolou jsou před Velikonocemi vajíčka. Těch se podle prodejců prodá odhadem pět až šest krát více, než v nesvátečních dobách. Kromě oficiálních prodejen však jdou vajíčka na odbyt hlavně u soukromých chovatelů.