Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve volebních místnostech vládl klid, dokonce se špičkovalo

Rychnovsko – Spíše jednotlivci a manželské páry, většinou seniorského věku, patřili k prvním voličům.

16.10.2010
SDÍLEJ:

Komunální Volby - Rychnov nad KněžnouFoto: Pavel Illich

Také dvojice státních policistů, která dohlíží na klidný průběh voleb, patřila k prvním osobám, jež po 14. hodině nahlížely do sálů s urnami. „Ano, sloužíme až do 22. hodiny, máme trasu všech volebních míst, po které chodíme. Teprve to začalo, panuje absolutní klid,“ potvrdila hlídka v rychnovském Společenském centru, kde jsou umístěny volební okrsky číslo 3 a 6.

Lidé v produktivním věku si mohli volby splnit až navečer po návratu z práce. Mezi prvními v Rychnově nad Kněžnou odvolil například místostarosta Miroslav Richter (nestranický lídr kandidátky KDU-ČSL), naopak jeho soupeř Helmut Dohnálek (SNK - ED) byl včera mimo Rychnov a volby si nechal až na dnešek před 14. hodinou.

V rychnovském kině měly svá volební místa také dva okrsky, konkrétně čísla 7 a 8. Sotva byly volby zahájeny, oběma přísálími, ve kterých čekaly okrskové komise, se to lidmi jen hemžilo. V samém úvodu by se snad dalo i říci, že co minuta, to jeden člověk. Pravé přísálí pobavil hned první příchozí volič, který z nepatrné roztržitosti nejprve zapomněl poprosit o hlasovací lístek a vzápětí pro změnu o obálku. K urně zamířili také někteří členové komise. „Hlavně tu obálku nezalepuj,“ špičkovali například svoji kolegyni ostatní. Chvílemi bylo veselo, jindy by byl o slyšet upadnout špendlík.

Jen o pár kroků dál, v levém přísálí, bylo snad ještě rušněji. Svůj volební okrsek tam totiž měli senioři z rychnovského domu s pečovatelskou službou. Hlasovat chodili v párech i jednotlivě. V úvodu voleb na sebe upoutal pozornost starší muž nejen pohledným kloboukem na hlavě, ale i svými postřehy, se kterými se před komisi opakovaně vracel. Před tím dostal vyčiněno, že původně nechtěl jít do prostor určených k úpravě hlasovacích lístků.

Nedlouho poté i do kina zavítala policejní hlídka a pár minut po jejím odchodu také první zvíře. Jeden z voličů spojil hlasování s vycházkou pro svého čtyřnohého mazlíčka.

Komisaři v úvodní hodině voleb neváhali upozorňovat příchozí na případné prohřešky. Někteří totiž zjevně chtěli ušetřit čas a pár kroků, než aby zašli za „plentu“, našel se i případ, kdy za ní dvojice chtěla spolupracovat. Diskrétnost jednotlivců se ovšem musí dodržovat.

Většina prvních oslovených voličů měla zcela jasno, byla dlouho dopředu rozhodnutá, že k volbám půjde. „Volil jsem osobnosti napříč stranami. Myslím, že je ve městě z čeho vybírat, jsou tam i mladé svěží tváře. Přeji si, aby se po volbách městu dařilo neméně dobře jako dosud,“ svěřil se těsně po odevzdání hlasů například vysokoškolský pedagog hradecké univerzity Stanislav Rošický.

V jednom ze dvanácti volebních okrsků v Dobrušce si během prvních hodin, kdy se místnost pro veřejnost otevřela, voliči doslova podávali kliku. „K urně přišlo za první hodinu a půl již přes sto lidí. Chodí všechny věkové kategorie, čekáme velkou účast,“ shodují se členky volební komise v Mateřské škole na sídlišti Hečmanda. Příchozí občany doprovázela dobrá nálada, která panuje i v celé místnosti.

Jak vidí volby prvovoliči v Opočně? Namátkou vybraných deset mladých voličů odpovídá podobně, volit chtějí. Proč? Chtějí využít možnosti něco ovlivnit.
Všichni dotázaní se shodují – volí osobnosti, programy jednotlivých stran či sdružení neberou jako závazné. I v případech, kdy mají ve své vlastní orientaci doprava či doleva jasno, v komunálních volbách nemají problém se zaškrtnutím jména z opoziční kandidátky, pokud daného člověka znají a váží si ho.

A pokud nikoho neznají? „Osobně neznám téměř nikoho z nich,“ přiznává Šárka Dohnalová, která studuje v Hradci Králové, v Opočně je tedy minimálně.
„Ve škole je nás takových víc, přestože je to pro nás v tomto směru těžší, k volbám většinou jdeme. Osobně to řeším dost narychlo, dnes jsem přijela a poradila se s lidmi, kteří tu žijí a vím o nich, že se v názorech na politiku shodujeme. Když chci volit, je to asi jediné rozumné řešení."

16.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení