Tamní pejskaři si sice mohou oddychnout, ale za odpad si připlatí všichni občané.

Mezi tato města se řadí třeba Opočno. „Poplatek za odpad jsme zvedli na 480 Kč, tedy o třicet korun. Přesto stále patříme mezi nejlevnější města. Samozřejmě kromě Dobrušky, která má vlastní skládku," zhodnotil nepopulární krok starosta Štěpán Jelínek s tím, že poplatek za psy zůstává ve stejné výši. „Poplatek za psy zůstal na stejné výši. Lidi už toho takhle platí dost a těch pár korun by nás zase tolik nevytrhlo," dodal.

V dalších městech se při jednáních v zastupitelstvech podařilo dospět ke kompromisu. To je i případ Vamberka, který výběr za svoz odpadu zvýšil o deset procent.

„Finanční výbor dokonce navrhoval zvýšit částku na 650 korun, ale to neprošlo. Konečná cena je kompromisem," řekl starosta Jiří Mazúch a dodal, že i kvůli zdražení by se chtěl zaměřit na to, aby se lidé naučili odpad více třídit.

Ač to tak prý zpočátku nevypadalo, nakonec přistoupili ke kompromisnímu nárůstu ceny za odpad i v Borohrádku. „Na posledním zastupitelstvu bylo rozhodnuto zvednout poplatek o padesát korun, tedy na 550. Já jsem doporučoval nechat ho na pětistovce, jiní byli pro to zvednout ho na 600. Nakonec jsme udělali kompromis. V porovnání s tím vším, co zdražuje, však padesátikoruna ročně není nic tak dramatického," okomentoval starosta Milan Maček.

Slevují za třídění

Městem, které se dlouhodobě snaží vést občany k zodpovědnému nakládání s odpadem, je Rokytnice. Přesto si i tady od nového roku připlatí sto korun navíc. Ale ne všichni. „Výdaje za odpad se snažíme těm, kteří jej třídí, vykompenzovat. Lidé sbírají plasty do pytlů, které mají přidělené čárové kódy. Za každý pytel sesbíraný v loňském roce získá jedna osoba v domácnosti slevu osm korun," popsal rokytnickou praxi starosta Petr Hudousek.

Podle jeho slov jsou lidé motivováni rovněž k třídění bioodpadu. Každý člen domácnosti, která využívá přidělený biokontejner, zaplatí ročně o deset procent méně, než činí základní sazba.

Důvody zdražování poplatku za odpad jsou podrobě vysvětleny na internetových stránkách města Týniště nad Orlicí. Zde si lidé od nového roku připlatí nejvíce – 108 korun. Je to způsobeno vzrůstajícím rozdílem mezi skutečnými náklady za odvoz odpadů a prostředky, které město vybírá od občanů. Ty se přitom nezvýšily od roku 2005.

Nechtějí je zatěžovat

Na obyvatele zbylých čtyř měst Rychnovska už podobné překvapení nečeká, přestože i tam vynaložené náklady rok od roku narůstají. Vysvětlení je vesměs všude stejné. „Lidé už jsou finančně tak zatížení, že jsme se rozhodli ponechat poplatky ve stejné výši," řekl Petr Tojnar, starosta Dobrušky, s tím, že rozdíl ve skutečných nákladech není tak drastický, aby jej město nemohlo doplatit. Ve stejném duchu byla i odpověď starosty Kostelce Jiřího Bartoše.

To v Rychnově přidávají ještě jeden aspekt. „Náklady jsou sice vyšší, ale ne nijak dramaticky. Do částky za odpad se navíc započítává i svoz košů ve městě, takže bychom se na tom měli také podílet," řekl starosta Jan Skořepa.

Výše poplatků
ve městech

Obyvatelé měst i obcí musejí vydat peníze především za poplatek na odvoz a zpracování odpadu a také v případě, že chovají doma psa. O zdražování se rozhoduje většinou před koncem roku. Letos nově mohly města i obce navýšit poplatek za odpad z dosavadních maximálních 500 korun na 1000 korun. 

Přehled sazeb ve městech:

BOROHRÁDEK
Obyvatelé si připlatí za odpad padesát korun. Poplatek za psa zůstává stejný. Zdražuje.

odpad             550 Kč
pes v bytě      300 Kč
pes v domě    150 Kč

DOBRUŠKA
Všechny poplatky, tedy za odpad i psa zůstává na stejné úrovni jako vloni. Nezdražuje.

odpad              440 Kč
pes v bytě      1500 Kč
pes v domě      300 Kč

KOSTELEC NAD ORLICÍ
Všechny poplatky, tedy za odpad i psa zůstává na stejné úrovni jako vloni. Nezdražuje.

odpad             500 Kč
pes v bytě    1200 Kč
pes v domě     500 Kč

OPOČNO
Obyvatelé si za odpad připlatí třicet korun. Poplatek za psa zůstává stejný. Zdražuje.

odpad             480 Kč
pes v bytě       800 Kč
pes v domě     300 Kč

ROKYTNICE V O. H.
Obyvatelé si za odpad připlatí sto korun. Poplatek za psa zůstává stejný. Zdražuje.

odpad             600 Kč
pes v bytě     1000 Kč
pes v domě     250 Kč

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
Všechny poplatky, tedy za odpad i psa zůstává na stejné úrovni jako vloni. Nezdražuje.

odpad           500 Kč
pes v bytě   1000 Kč
pes v domě   500 Kč

SOLNICE
Město šlo zcela jinou cestou. Neplatí roční paušál, ale za vývoj jedné popelnice. Cena zůstala stejná. Také poplatek za psa se nezvýšil. Nezdražuje.

odpad             70 Kč
pes v bytě     400 Kč
pes v domě   100 Kč

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ
Obyvatelé si za odpad připlatí  108 korun. Poplatek za psa zůstává stejný. Zdražuje.

odpad             60 Kč
pes v bytě     800 Kč
pes v domě   200 Kč

VAMBERK
Obyvatelé si za odpad připlatí 52 korun. Poplatek za psa zůstává stejný. Zdražuje.

odpad            552 Kč
pes v bytě    1000 Kč
pes v domě    300 Kč