Tomuto pondělnímu jednání předcházela petice. Vzhledem k tomu, že letos je nový rozpočet, který je dost napjatý, tak došlo i k radikálnímu osekání finančních prostředků na kulturu.

Proto měli někteří občané obavu, aby nedošlo k zániku kultury ve městě, protože se bude muset šetřit.

„Vyříkali jsme si to s organizátorkou petice paní Dobánkovou. Avšak jsme si řekli, že to vysvětlíme všem, a ne jenom iniciátorce. Z aktérů petice se jich však sešlo jen málo.

Po hodině diskuzí se už nikdo nepřihlásil, co tedy mělo být řečeno, řečeno bylo. Nyní je to na kulturní komisi,“ vysvětlil starosta Vamberka Jiří Mazúch. „S veřejností jsme si vyříkali, že některé kulturní akce ve Vamberku chybí, jiné naopak přebývají. Padl také návrh ohledně ankety, která by mohla být ve zpravodaji města a kde by se lidé mohli vyjádřit,“ dodal Mazúch.

Také zazněly obavy, že všechny kulturní akce nejsou v dostatečném počtu navštěvovány.

Na bohatší kulturu chybí peníze

Zjistilo se, že je důležité rozvrhnout činnost kulturních zařízení jako je sokolovna a knihovna tak, aby si nekonkurovaly. Ve zkratce šlo jen o to, pojmenovat si problémy.

Z jednání rovněž vyplynulo, že by se měl dotáhnout kulturní kalendář. Některá zařízení oznámí své akce půl roku dopředu, jiná ne.

„Nikdy nešlo o to, abychom kultuře bránili, avšak financí je málo a dnes už nikdo nic neudělá zadarmo, proto je i méně akcí. My však budeme dělat vše pro to, abychom kulturu zachovali,“ uvedl starosta Vamberka Jiří Mazúch.

S výsledky ani průběhem jednání však nebyl spokojen obyvatel Vamberka František Michera.

„Myslel jsem si, že jednání o kultuře bude na vyšší úrovni. Ze zastupitelů tam byla asi polovina a také lidí moc nebylo. Nemělo to žádný smysl. Myslel jsem si, že se tam něco vyřeší, ale bylo to plané „čochtání“ o ničem,“ řekl Michera.