VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Štěpánovsku se dočkají revitalizace ramene Orlice

Štěpánovsko - Bahnem zanesené dno, téměř žádná voda a hory odpadků – tak už několik let vypadá rameno řeky Orlice ve Štěpánovsku.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Obyvatelé Štěpánovska jsou rádi, že se konečně dočkají úprav řeky. „Je dobře, že projekt vznikl. Jen bychom chtěli poprosit, aby Povodí Labe dohlédlo na výběr firmy a řádné provedení prací,“ uvedla na středeční schůzce Marie Uhlířová ze Štěpánovska.Foto: Lucie Kudláčková

Občané dokonce založili petiční výbor Na ochranu řeky Orlice, ve kterém žádají zlepšení stavu toku. Po letech marného snažení se dočkali, Povodí Labe ve středu na schůzce s občany představilo projekt na revitalizaci.

Rameno řeky Orlice ve Štěpánovsku, takzvaná stará řeka, bylo až do roku 1914 původním korytem Orlice. Kvůli nebezpečí povodní bylo ale vytvořeno nové koryto řeky, proudící jinudy. Za minulého režimu byl navíc jeden konec staré řeky zasypán. Od té doby do staré řeky neteče téměř žádná voda, její koryto se zanáší bahnem a odpadky. Nepomohlo ani opětovné zprůchodnění zasypaného konce, ani bagrování bahna.

Snaha občanů

„Vypadá to tu příšerně. Zvlášť v létě není v řece téměř žádná voda, nánosy bahna a odpadu hnijí,“ popsal situaci obyvatel Štěpánovska a předseda petičního výboru Josef Uhlíř, který se o nápravu snaží už dlouhých patnáct let.

Povodí Labe má v plánu přivést do staré řeky více vody. „V korytě Orlice bude vytvořen balvanitý skluz, který způsobí vzdutí vody. Díky vyšší hladině se voda dostane do ramene ve Štěpánovsku a tak se zajistí stálý průtok ramenem po celý rok,“ popsala podstatu projektu Alena Řeháková, zástupkyně projektanta.

Plány na přestavbu

Více vody stále poteče novým korytem, do staré řeky se dostane jen část. I proto se někteří občané obávají, že průtok nebude stačit a řeka se bude stále zanášet. Projektanti se domnívají, že průtok bude dostatečný.

„I když jsme původně měli v plánu dostat do staré řeky více vody, vyšší průtok bohužel není možný. Omezuje nás hned několik věcí. Za prvé požadavky Agentury přírody, pohybujeme se totiž v přírodním parku Orlice. Kus proti proudu je navíc elektrárna, kterou by přílišné vzdutí hladiny omezilo,“ uvedl projektant Jaroslav Jakoubek.

Proti zanášení má navíc působit zahloubený úsek hned u napojení staré řeky. „Na hlubokém dně se zachytí sediment a nedostane se dál do řeky. Úsek se bude pravidelně bagrovat,“ dodal Jakoubek. Při plánech se musí počítat i s ochranou Štěpánovska před velkou vodou. „Při povodni bude velká voda nadále převáděna novým korytem Orlice a Štěpánovsko tak bude chráněno,“ vysvětlila Řeháková.

Pokud vyřizování všech dokumentů a povolení půjde tak, jak má, mohou práce začít na podzim příštího roku. V půlce léta 2010 totiž bude rozhodnuto, zda projekt získá dotaci z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životního prostředí. „V dokumentaci se počítá se 17 miliony. Revitalizace se musí dokončit do roku 2012,“ uvedl ředitel závodu Povodí Labe v Hradci Králové Petr Prockert.

Částečné výhrady k projektu má referent životního prostředí z Týniště Josef Urbánek. „Nelíbí se mi třeba zpevnění břehu pomocí kamenů. Raději bych tam viděl například hatě. Své návrhy jsem poslal Povodí Labe,“ uvedl Urbánek.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Ilustrační foto.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení