Včera se konal den otevřených dveří v rychnovském ozdravném centru Sluníčko. Věnován byl propagaci východní medicíny, zejména její moderní formě, využívající nejnovější přístroje. Pravidelní návštěvníci i ti, kteří tam zabloudili poprvé, měli možnost na vlastní kůži si vyzkoušet diagnostiku zdravotních obtíží nebo masážní přístroje.

Kromě stálého osazenstva Sluníčka rozdávali rady také odborníci na východní medicínu. Jejich působiště je v Lanškrouně, ale s rychnovským centrem spolupracují a dojíždí sem i k zájemcům o nezvyklou léčbu. „Princip čínské medicíny je založený na rovnováze a celostním přístupu k léčbě. Ten spočívá v hledání základní příčiny obtíží a ne v odstraňování viditelných následků,“ řekla Ilona Chromcová, diplomovaná diagnostička tradiční čínské medicíny.

Tento způsob léčby nemá jen podobu jehel zapíchaných do těla, v Číně se rozvíjí vědeckou cestou, podobně jako naše západní medicína. Výsledkem takového vývoje je řada moderních přístrojů, o jejichž existenci a užití se mohli návštěvníci centra Sluníčko ve čtvrtek dozvědět spoustu informací.
Mezi nimi byl stimulátor cirkulace energie a krve, který zlepšuje látkovou výměnu a posiluje imunitu.

Dalším pomocníkem byl masážní přistroj pro nohy, který nahradí zkušeného maséra, nebo jeho malý protějšek ježek, určený na bolesti kloubů nebo i migrénu. Součástí nabídky byla diagnostika zdravotního stavu. „Akce je o tom, aby lidé pochopili, co mohou dělat sami pro své zdraví, a co jim jejich tělo signalizuje,“ dodala Chromcová. „Sluníčko provozuji už pět let a během posledních dvou zaznamenávám nárůst zájmu. Mladí lidé se zajímají o prevenci, ale hodně klientů si už nějakými problémy prošla,“ doplnila vedoucí centra Míla Hubálková.