Pro návštěvníky pestrá, pro pracovníky o něco náročnější. Taková je druhá polovina dubna v Domě dětí a mládeže Sluníčko v Týništi nad Orlicí, kde se v současnosti takřka roztrhl pytel se zajímavými akcemi.

Do výčtu lze zařadit kupříkladu dopravní závody. Místní kolo je pro děti připraveno dnes, dorazit mají i zástupci škol z Častolovic, Albrechtic a Žďáru. Ve středu odstartuje základní kolo pro mládež z Týniště a okolí, ze kterého nejlepší postoupí na okresní úroveň do Rychnova. Po oba dny se především ve znalostech dopravních předpisů soutěží na hřišti auto-moto klubu pod kostelem.

Na velikonoční prázdniny, které budou ve čtvrtek a v pátek, ve Sluníčku připravili dvoudenní hrátky. Na příští pátek se dále chystají Čarodějnice na zahradě. A do konce dubna to rozhodně není vše. V těchto dnech jsou však hlavním tématem Velikonoce, u této příležitosti v DDM od neděle do středy pořádají výstavu různých výrobků.

„Jarmark byl otevřen již v neděli, a to velikonočními hrátkami pro děti, které si přišly zadovádět, a dílničkami pro dospělé i děti. Je možné si tu prohlédnout a zakoupit velikonoční výrobky, a to nejen dětí z našich kroužků, ale i občanů našeho města a z okolí, kteří si sem své výrobky dali na prodej. Otevřeno je každý den od osmi ráno, končí se ve středu v 18 hodin. V závěru každého dne jsou večer dílny, ve kterých se vyrábí s velikonoční tématikou,“ shrnula aktuální dění v budově Domu dětí a mládeže ředitelka Jana Kalousová.

Tvoří se z lecčeho

Každá ze zmíněných tvořivých dílen nese svá specifika. Kupříkladu pro dnešní den je připraveno drátování pro začátečníky (od 16.30 hod.) a velikonoční klícky z pedigu (17.30). „Výrobky jsou z pedigu, papíru, vajíček či proutí. Vznikají košíčky, ošatky, zdobí se vajíčka, děrují a malují se. Potom jsou dílny papírové a drátkovací, přijede paní, která to umí a naučí.“

Svoji šikovnost a dovednost přicházejí do Domu dětí a mládeže každé dopoledne prokazovat také školáci. Vyrábí se pomlázky, v pondělí například škola ze Žďáru nad Orlicí na místě zdobila a motala větvičky, tvořila košíčky a velikonoční přání.

Před pondělním polednem se na jarmark přišli podívat rovněž týnišťští školáci. Připraveny pro ně byly hrátky, během kterých poznávali velikonoční obyčeje a zvyky.

Některé jarmarky bývají pouze jednodenní, ovšem v Týništi dávají veřejnosti větší prostor, vystavuje se čtyři dny. „Jarmark začíná většinou v neděli, kdy se lidé procházejí po náměstí, takže se tu zastaví, děti si zasoutěží. Obvykle končí v polovině týdne, což je tradice, kterou jsem převzala po předchozí ředitelce Pojezdalové, která tu s tím takhle začala. Pravidelně u nás máme velikonoční a v zimě vánoční výstavu,“ přiblížila Jana Kalousová.