„Tyto situace řešíme, rozhodně neděláme, že tu nejsou, jako některé školy. Máme tu i speciální pracovnici, která se na tyto problémy soustředí. Je nesmírně vytížená," prozrazuje Dana Havránková, ředitelka Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou.

Podle jejích slov často spolupracují i s policií. „Jsme rizikovou školou, jelikož u nás vyučujeme učební obory," podotýká. Nechce však nic nechat náhodě. Někdy do školy nastoupí student, který už za sebou prokázanou drogovou minulost a problémy má a pak se na něj víc dohlíží.

Škola však hlídá a kontroluje i ostatní studenty. Podle ředitelky Dany Havránkové to ale není zrovna jednoduché. V případě, že má vyučující podezření, že je student pod vlivem drog, může mu škola provést test. „Dokazuje se to však těžko. Policie nám řekla, že nejpřesnější a nejlepší výsledky jsou z moči. My však našim studentům tělesné látky odebírat nesmíme," krčí rameny ředitelka. Pokud škola tedy provádí test, student jí poskytne své sliny – avšak pouze v případě, kdy s tím souhlasí. „Testy jsou ale až poslední možností a přistupujeme k nim opravdu výjimečně. Zaprvé jsou drahé, zadruhé se snažíme řešit problém komunikací," popisuje speciální pedagožka Hana Zakouřilová.

S alkoholem je to o poznání lehčí. Při podezření na jeho užití může škola nechat studenta „dýchnout". Extrémně často se to však nestává. Případy, kdy přijde na řadu testování, se podle Hany Zakouřilové dají spočítat v jeden školní rok na prstech jedné ruky. „Bylo by nebezpečné, kdyby přišel student pod vlivem do školy. Pracujeme tu se soustruhem a podobnými nástroji. Učitelé proto hlídají sebemenší náznaky," říká.

Nejčastěji jsou problémy na podzim – v období sklizně marihuany. „Zda se nám s návykovými látkami daří bojovat, je těžké hodnotit. Myslím si však, že ano. Základ je v důvěře a také v posilování osobnosti studentů. Je důležité, aby se uměli sami prosadit a uvědomili si, že i v partě se mohou bavit jinak než například popíjením alkoholu," podotýká speciální pedagožka.

Právě užívání alkoholu je nejčastější. „Podle mého názoru vede spolu s cigaretami. Pak následuje marihuana a další drogy," poznamenává Hana Zakouřilová.

Několikrát podle ní školu navštívil i policista se psem speciálně vycvičeným ke hledání drog. „Bylo to z preventivních důvodů. V některých skříňkách objevil návykové látky, pak se šlo na jistotu," prozrazuje Dana Havránková. Rodiče prý ale podobné akce příliš nevítají. „Mají většinou pocit, že všechny studenty házíme do jednoho pytle," vysvětluje.

Podle speciální pedagožky Hany Zakouřilové je problém v tom, že rodiče nevnímají podobná opatření jako prevenci. V regionu podle ní také chybí organizace s preventivními programy. „Jsou pro nás daleko a finanční možnosti nám nedovolují je dost využívat," prozrazuje.

Naivní prý není. Tak hodnotí problém užívání drog a alkoholu na rychnovském gymnáziu jeho ředitel Petr Kačírek. Podle něj však studenti do školy opilí a zfetovaní rozhodně nechodí. „Nepochybuji o tom, že někteří z nich se k určitým látkám dostanou. Ve škole to však problém není a naštěstí jsme tu takovou situaci ještě neřešili," poznamenává.

Škola přesto spolupracuje s preventistou a vlastní speciální přístroj pro odhalování přítomnosti drog. „Zhruba jednou do roka uděláme stěry – například z kopírky. Není to však zrovna nejlevnější," říká ředitel.

Akci provádí vedoucí chemické sekce pomocí lakmusových papírků. „Ty se zbarví v případě, kdy se setkají s látkami, které se v drogách vyskytují. Nic jsme nezaznamenali," popisuje Petr Kačírek. Do karet škole podle jeho názoru hraje i to, že nemá internát. „Funguje tu proto i větší kontrola z domova," dodává.