Rychnovský FAB snižování počtu pracovníků oficiálně potvrdil na vyžádání ve čtvrteční tiskové správě:

„Vedení společnosti FAB, s.r.o. na jednání se zástupci své odborové organizace dne 16. 2. 2009 informovalo o plánovaném snížení stavu svých zaměstnanců. Společnost je k tomuto opatření nucena přistoupit vzhledem k současnému snížení počtu objednávek v automobilovém průmyslu i stavebnictví a s tím souvisejícím poklesem objemu výroby. Všem zaměstnancům, kterým společnost již nebude moci zajistit jejich další pracovní uplatnění ve FAB, s.r.o., bude vyplaceno odstupné v souladu s platnou kolektivní smlouvou.“

V dodatku je pak uvedeno, že vedení společnosti velmi lituje, že pokles poptávky má nepříznivé důsledky na zaměstnanost a intenzivně spolupracuje s Úřadem práce v Rychnově nad Kněžnou s cílem odcházejícím zaměstnancům co nejvíce usnadnit proces hledání nového zaměstnání.

„Nic více, než jsme uvedli v tiskovém prohlášení nemohu uvést,“ reagovala dnes na upřesňující dotaz vedoucí kanceláře společnosti Helena Charvátová s tím, že problém se týká celého FABu.

Ředitel rychnovského Úřadu práce Petr Richtera pro Deník uvedl, že informaci ze strany FABu o hromadném propuštění již mají. „Nejprve uděláme vše pro usnadněni situace propouštěných zaměstnanců. To zahrnuje důkladnou informovanost o situaci na trhu práce a podmínkách evidence přímo na pracovištích. Kontakt na zaměstnavatele, kteří by mohli zaměstnat ženy zvyklé na vícesměnný provoz a hromadné evidováni mimo úřední hodiny popřípadě opět přímo na pracovištích. Později budeme problém řešit například zvyšováním kvalifikace ci rekvalifikacemi uchazečů pro lepši uplatnění na trhu práce,“ nastínil ředitel postup ÚP.

„V podniku je jako interní informace vyvěšena zpráva z jednání odborů, kde se píše o propouštění 85 lidí a přesunu výroby kostelecké provozovny do Rychnova,“ prozradil zaměstnanec společnosti s tím, že je přísný zákaz o čemkoliv, ve spojitosti s úspornými opatřeními, mluvit.