Včelaři přišli téměř o 30 procent včelstev, přesto si nestěžují. Kdo poctivě léčil, má úbytek menší. Kromě nemocí ohrožuje včelařství i levný med z dovozu.

Varroáza

Jednou z nejvážnějších nemocí postihujících včelu medonosnou je varroáza. Jedná se o parazita zavlečeného z Indie, kterého včely přenášejí na svém těle. Včely narozené v zasaženém včelstvu pak mají různá postižení. Celé včelstvo postupně slábne až zcela zahyne.

Varroáza se na Rychnovsku neprojevuje tak silně jako třeba v jižních Čechách. „Chrání nás větší nadmořská výška. Je zde chladněji a parazit varroázy nemá takovou šanci se množit,“ vysvětloval Kučera. Přesto nesmí včelaři zanedbávat léčení.

Úhyn včelstev se letos u nás pohybuje kolem deseti procent, což je normální úbytek. Při léčení se řídíme podle rad veterináře,“ uvedl včelař z Potštejna Milan Pleva.

V letním období se včelstva léčí kyselinou mravenčí nebo kontaktními pásky. „Pásky se mohou používat až po vytočení medu. Hrozí nebezpečí, že by se stopy léčiv dostaly do medu určeného pro konzumaci,“ popisoval Pleva. V podzimním období se používá léčení kouřem nebo aerosolem.

Varroáza

Velká investice

Na nákazu varroázou uhynula i dvě včelstva Janu Paulusovi z Třebechovic nad Orlicí. „Je to standardní úbytek kolem deseti procent, který mám každý rok. Vážnější problémy s úhynem jsem zatím neměl,“ uvedl Paulus.

Pro Pauluse je chov včel spíše koníček. Svým zákazníkům nabízí řepkový a medovicový med. „Včely mám pět let a počáteční investice se mi zatím nevrátila. Počítám, že by se mohla vrátit za další tři roky. Pokud mi někdo včely nazapálí nebo nepřijde velká nákaza,“ dodal Paulus.
Kromě varroázy včely nejvíce ohrožuje nemoc zvaná mor včelího plodu. „S tou u nás takové problémy nejsou, nejvíce trápí včelaře na jižní Moravě,“ popisoval situaci Kučera.

Mor včelího plodu způsobuje bakterie, která žije ve střevech larev. Larvy umírají a včelstvo slábne. Nedokáže se navíc bránit krádežím. A Včely–lupičky si tak s ukradeným medem přinášejí do úlu i morovou nákazu.

Řešení? Spálit

Šíření této vážné nemoci napomáhají i nezodpovědní včelaři, kteří i přes zákaz převážejí včely na větší vzdálenosti. Léky nedokážou včelí mor vyléčit, pouze tlumí jeho příznaky. Jediným řešením je včelstvo utratit a veškeré vybavení spálit.

Přes ohrožení nemocemi se včelařům na Rychnovsku daří. „Rozvoj včelařství v okrese není špatný, i se snůškou jsme spokojení,“ pochvaloval si Kučera. Problémem je ale levný med ze supermarketů. Ten se dováží ze zahraničí a s kvalitním domácím medem nemá často téměř nic společného.

„S levným medem z dovozu mají problémy asi všichni. Kdo ale jednou ochutná kvalitní český med, většinou už u něj zůstane. Naši stálí zákazníci vědí, že u nás dostanou jen med poctivý, od českých včel,“ vysvětloval Pleva.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ