Organizátoři ze spolku PROVARHANY zvolili nejlepší možnou formu úvodu – hudbu ve špičkovém provedení polského varhaníka Romana Peruckiho, který v pondělí 5. června zasedne spolu s Janem Horou a Martinem Hrochem v odborné porotě během vlastní soutěže. Skladby období baroka zněly v podání Romana Peruckiho, který koncertoval v mnoha zemích celého světa, naprosto dokonale a jeho výkon byl jistě velkou výzvou pro přítomné účastníky soutěže.

Koncert si nenechaly ujít osobnosti veřejného života – náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, starostka Opočna Šárka Škrabalové, které převzaly nad soutěží záštitu, a poslanec parlamentu Pavel Bělobrádek.

Opočenské varhany.
Talentovaní varhaníci z celé republiky míří do Opočna, čeká je tu soutěž

Do Opočna se sjeli varhaníci z uměleckých škol napříč celou Českou republikou, aby poměřili své umění na prvotřídně opraveném nástroji v soutěži, pořádané na počest velké osobnosti a uznávaného skladatele 2. poloviny 18. století, jenž působil jako varhaník v Opočně od svých 18. let.

Soutěž začala v 9 hodin a vítěz první kategorie, v níž se představí studenti ZUŠ, bude znám krátce po poledni. Odpoledne usednou k nástroji studenti konzervatoří, univerzit a vysokých uměleckých škol. Vyhlášení nejlepších je plánováno na 19.30.