Kdo je Pavel Svoboda?Pavel Svoboda (*1987) je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Hudbě se začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce, hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorátu HAMU v Praze. Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro, v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku.
Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí.

Palce mu ovšem drželi všichni, kdo ho znají, a gratulace na sociálních sítích nebraly konce.
Pavel Svoboda se narodil v Opočně, pochází z Valu a do velkého světa hudby se vydal se základy získanými na ZUŠ v Dobrušce. Dnes je ovšem nejen špičkovým varhaníkem, který koncertuje po celé Evropě i v zemích mnohem vzdálenějších, ale také uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka, jehož šestý ročník začíná 9. září, a předsedou spolku PROVARHANY, zachraňujícího vzácné nástroje v našem regionu.
Svoje vystoupení v Lipsku komentoval prostřednictvím sms takto: „Mám druhou cenu, tak mám radost." Na oslavy moc času neměl. Vzápětí po návratu z Lipska svolal tým organizátorů MHF F.L.Věka, který už během září a října nabídne devět koncertů vynikajících sólistů i těles.

Váš úspěch v Mezinárodní soutěži J.S.Bacha v Lipsku vzbudil velkou pozornost mezi odborníky i laiky. Můžete přiblížit tuto prestižní soutěž jako takovou?
Koná se již od roku 1950 v místě, kde Bach poslední desítky let svého života tvořil to nejlepší, co nám z vrcholného baroka v hudbě zůstalo.

Jak jste se na účast v Lipsku připravoval a co všechno jste v té souvislosti musel zvládnout?
Repertoárové požadavky soutěže byly zveřejněny někdy před rokem, takže vlastně celý ten rok od léta 2015 jsem se průběžně snažil cvičit. Natáčení DVD do výběrového předkola a následující čtyři kola soutěže v Lipsku. Celkem něco přes tři hodiny docela obtížného, ale krásného repertoáru.

Jak probíhá výběr soutěžících a kolik varhaníků se letošní soutěže zúčastnilo?
Mezinárodní porota vybírala z DVD, ale kolik se nás přihlásilo, to netuším a ani nebyl čas se o to zajímat. V Lipsku nás bylo ve všech oborech (s violoncellisty a zpěváky) celkem asi sto, varhaníků necelých třicet.

Do Lipska jste se vrátil po čtyřech letech. Byly předchozí zkušenosti výhodou?
Věděl jsem už, kde je univerzita a Bach-Archiv. To je pořadatel soutěže, tak jsem tam nemusel bloudit a hledat. Jinak se ale hrál jiný repertoár a také na jiné nástroje než tenkrát.

Pro konečný úspěch jste musel absolvovat náročná čtyři kola. Jak byste popsal svou cestu soutěží?
Po zahájení a losování pořadí jsem musel čekat na hotelu a cvičit jen na třídách tamější univerzity. Po prvním kole jsme do noci čekali na výsledky, kdo bude mezi dvanácti postupujícími. Bylo mi líto, že někteří mí známí nepostoupili, i když hrají skvěle. Je potom trochu svazující a zavazující hrát v dalších kolech, když tito přátelé poslouchají. Ano, nějaká rivalita tam občas byla cítit, ale chodili jsme společně na jídlo atd.

V každém kole hráli varhaníci na jiný nástroj. Který z nich byste si nejraději odvezl „domů"?
Všechny! Druhé kolo bylo na překrásné Silbermannovy varhany s dvěma manuály a třetí kolo na malinkatý jednomanuálový nástroj ze 17. století, který měl krátkou oktávu, kratší klávesy a extrémně choulostivou mechaniku. Na oba hrával sám Johann Sebastian Bach. Finále se hrálo v Thomaskirche na tzv. Bach-Orgel, to je nový obrovský čtyřmanuálový nástroj. Nástroje tam mají v perfektním stavu a cení si jich, doufám, že se k tomu u nás časem také dopracujeme.

Výkony účastníků hodnotila mezinárodní porota. Víte, čím jste si na svou stranu získal odborníky?
Během soutěže je kontakt s porotou zakázán. Po čtvrtém kole je ale každý finalista tak unaven, že na nějaké povídání o detailech absolutně není energie. Je to jako maratón, který trvá dva týdny. Snažil jsem se co nejvíc „napojit" na každý nástroj a dostat z něj kombinace těch nejhezčích zvuků, které konkrétní skladby potřebují. Je to trochu alchymie, svou roli hraje psychika, míra soustředění a samozřejmě řada vnějších jevů – publikum, registrátoři, kteří mění rejstříky a obracejí noty atd.

Co – kromě titulu laureáta – vám soutěž přinesla?
Spoustu nových přátelství, kontaktů a cenných zkušeností.

Jaký máte program pro druhou polovinu roku?
Varhanní koncerty na festivalech v Německu, Itálii, Polsku, v Čechách 11. srpna v Praze u sv. Jakuba na největší pražské varhany, 5. září v Olomouci na slavné Englerovy varhany u sv. Mořice. Natáčení CD v Husově sboru v Dobrušce, kde se našemu týmu před rokem podařilo zajistit finance na opravu varhan. Potom připravujeme CD s vynikajícím trumpetistou Markem Zvolánkem. Krom hraní poběží hudební festival F. L. Věka, budeme připravovat další ročník a se spolkem PROVARHANY se budeme snažit o zajištění financí na opravu varhan v Přepychách a v Deštném v Orlických horách (ehl)