Období blížícího se příchodu Vánoc spojeného s dobročinností zahájí ve většině obcí rychnovského regionu slavnostní akce. Na náměstích měst vyrůstají vánoční stromy. Během nadcházející neděle je lidé rozsvítí.

Rozsvěcení vánočních stromů
SOBOTA
Opočno17.00 Kupkovo náměstí
čertovský rej, příjezd Mikuláše, rozsvícení stromu, ohňostroj

NEDĚLE
Rychnov nad Kněžnou 
17.00, Staré náměstí
10.00 jarmark, 14:30 koledy
Kostelec nad Orlicí 
18.15, Palackého náměstí
10.30 – 18.00 Vánoční ulička – řemeslný jarmark, 14.00 betlém, 15.00 výstava retro hraček
Dobruška17.00, náměstí F. L. Věka
Týniště nad Orlicí17.00, Mírové náměstí
14.00 Vánoce pro ulici na Tyršově náměstí, 18.00 adventní koncert Nadi Urbánkové v KD
Borohrádek17:00, náměstí
13:00 adventní trhy na náměstí


Výjimkou bude Opočno, kde se rozzáří už v sobotu při vítání netrpělivě očekávaného Mikuláše. Na tradiční akci, která získala v regionu na proslulosti, se opětovně chystají davy rodičů se svými nejmenšími ratolestmi. „Letošní příběh o příjezdu svatého muže s dlouhým plnovousem a biskupskou berlí v ruce, který chceme lidem odvyprávět, navazuje na ten loňský," říká režisér mikulášské show Josef Machač. Ze speciálních efektů nechce nic prozrazovat. „Chceme je pojmout nově, ovšem rozhodující bude, jaké nám příroda přichystá počasí. Vloni jsme měli plus dvanáct stupňů, takže akrobaty nic nelimitovalo. Uvidíme letos." Organizátor populární mikulášské akce, na níž se opět představí více než padesát účinkujících, rozhodně potvrzuje, že ani letos návštěvníci na Kupkově náměstí o populární létající čerty nepřijdou.

Plošina na špici dosáhla

V Rychnově vztyčili vánoční strom už v pátek a včera jej pracovníci technických služeb zdobili. „Město ho dostalo od soukromého dárce z městské části Na Sibiři," prozradila místostarostka Jana Drejslová. Dvacetimetrový smrk se asi o čtyři metry zkracoval, aby na jeho vrchol dosáhla pracovní plošina, která má maximální dosah šestnáct metrů.

Dar od obce Librantice

Po podstatně delší trase měřící dvacet kilometrů včera putoval vánoční strom, který během svátečního času ozdobí náměstí F. L. Věka v Dobrušce. „Smrk pichlavý jsme přivezli až od Hradce Králové. Městu ho věnovaly Librantice. Stál přímo před tamním obecním úřadem," uvedl Josef Málek z dobrušských technických služeb.
Smrk z Librantic se rovněž zkracoval. Po úpravě délky měří třináct metrů, přičemž metr se ukryl pod dlažbou dobrušského náměstí.

Vánoční stromy v Rychnově, Dobrušce, Kostelci, Týništi a Borohrádku se budou rozsvěcovat v podvečer na železnou neděli 29. listopadu.
Nedělní program na Starém náměstí v okresním městě zahájí před polednem malý jarmark. Stánky nabídnou vánoční drobnosti, voňavé pečivo a punč. Od půl třetí zazpívají vánoční koledy děti z místních škol, školek a Rychnovský dětský sbor. Strom se rozsvítí okolo 17. hodiny.

Poslední listopadová neděle v Kostelci nad Orlicí bude patřit jubilejní desáté Vánoční uličce s bohatou gastronomickou nabídkou, výrobky s vánoční tématikou a tradičním řemeslům. Děti určitě zaujme unikátní dřevěný betlém či retro výstava hraček. Kostelík J. A. Komenského bude už potřetí dějištěm vánočního koncertu kostelecké skupiny Song (16:30). Adventní zpěvy dětí z dětského pěveckého sboru Kvítek a Tůmy při základní umělecké škole začnou o hodinu později.

Slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu v Dobrušce budou předcházet vystoupení žáků hudebního a literárně-dramatického souboru základní umělecké školy a dílničky pro děti se zdobením perníčků, výrobou šperků a přáníček a Ježíškovou poštou.

Na náměstí v Borohrádku začnou ve 13 hodin adventní trhy. Rozsvícení vánočního stromu zpestří pěvecké vystoupení dětí z MŠ, ZŠ TGM, CZŠ a žesťový kvintet a žáci ze ZUŠ v Týništi nad Orlicí.