Smrk stříbrný letos stane na rychnovském Starém náměstí, aby se tu na několik týdnů oděl nejen do světelné výzdoby. „Rozsvěcet by se měl na první adventní neděli 3. prosince. Je z veřejných prostor města, roste v ulici Sokolovská před bytovým domem. Je ohromný, na náměstí ale bude mít 10 až 12 metrů,“ prozradila Martina Langerová z odboru výstavby a životního prostředí v Rychnově nad Kněžnou.

A nejen Rychnováci se mohou těšit také na předvánoční program a trhy.

„Na neděli 3. prosince je připravený program, který bude začínat už u nás na úřadě, vystoupí trubači a promluví pan starosta. Pod okny úřadu zazpívají XTET a pak to navazuje pěší zónou na Staré náměstí, kde bude tradiční program, vystoupí děti ze školek, pak jednotlivá oddělení Carminy s tím, že pro zakončení akce na náměstí Zpívá celý Rychnov máme vybrané tři koledy. Bude se tam podávat teplý mošt, hruška, svařák, punč a máme oslovené i nějaké stánkaře ohledně jídla,“ zve na první adventní neděli, kdy bude také rozsvícen vánoční strom na Starém náměstí, místostarostka Rychnova Jana Drejslová.

Na některé památky budou i letos lákat předvánoční akce.
Památky v Královéhradeckém kraji ještě neusínají. Některé lákají i před svátky

Druhou adventní neděli čeká na děti komornější program v místním kině. „Třetí adventní neděli bude nově doprovodný program u kaple Proměnění Páně, kde vystoupí dechovka a počítá se i tam i s nějakými stánky,“ doplnila místostarostka.

Už v listopadu prý budou u kaple instalovány menší stromečky, které vyzdobí místní školy, a děti z mateřinky se postarají o dekoraci stromků na pěší zóně.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Na dobrušském náměstí stane stříbrný smrk ze soukromé zahrady z nedalekého Pohoří. A rozsvítí se už týden před první adventní nedělí. „Chceme si to užít, protože čtvrtá adventní neděle je na Štědrý den, to znamená, že ta první připadá až na 3. prosince. My proto rozsvítíme strom už 26. listopadu. Adventní trh bude v bývalém areálu Komerční banky,“ sdělil starosta Dobrušky Miroslav Sixta.

Na Kupkově náměstí v sousedním Opočně se vánoční strom rozzáří 2. prosince, už podruhé pak můžete prožít Advent na zámku, konkrétně 2., 3., 9., 10., 16. a 17. prosince a na 1. 8. a 15. prosince jsou připraveny podvečerní prohlídky.

„A 9. a 10. prosince chystáme vánoční jarmark. Bude zhruba dvojnásobný oproti minulému roku. Loni se konal první ročník, měli jsme okolo 35 stánků, letos jich bude tak 60. Budou na obou nádvořích, na prvním nádvoří budou ještě kováři a tesaři, výběh s ovcemi, něco pro děti a samozřejmě vše bude doplněné klasickými stánky s vánočními dárky i něčím dobrým,“ zve k návštěvě kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.

Restauroval i obraz na Obecním úřadě v Janově, maloval ho bratr jeho babičky.
V Opočně jsou k vidění portréty Jiřího Novotného, hudbu i malování má v genech

Lákavý program má Solnice, která chce rozsvícení vánočního stromu 2. prosince uchopit v duchu českých Vánoc s pestrou nabídkou převážně vánočního zboží u stánků lokálních prodejců, ať už se bude jednat o pochutiny, teplé nápoje či rukodělné výrobky. A pestrý bude rovněž odpolední a podvečerní program.

„Na pódiu se představí talentovaná písničkářka Eva Blondýna Suková s autorskou tvorbou, poté vystoupí česká herečka a zpěvačka Michaela Tomešová. V hudebním pásmu písniček ji ocení zejména děti, které ji znají zejména z českých pohádek. Samotný vánoční strom již tradičně rozsvítí v 18 hodin pan starosta za pěveckého doprovodu dětí z místní mateřské a základní školy. Předvánoční náladu nám určitě doladí i pohádkový flašinetář, živý betlém, vánoční trubači a Ježíškova pošta,“ doplnil Rostislav Hekera, programový a produkční manažer.

Rozsvícení vánočních stromů, trhy a jiné předvánoční akce v dalších městech Rychnovska

Borohrádek

- Vánoční strom v Borohrádku se rozsvítí v sobotu 2. prosince, na kdy jsou přichystány od 14.00 i adventní trhy s doprovodným programem a vyjížďkami pro děti. 8. 12. se koná v borohrádeckém kostele adventní koncert, 16. 12. od 15.00 adventní koncert v šachovském kostele, na 19. 12. chystá Církevní ZŠ živý betlém, 21. 12. pořádá ZŠ TGM v Borohrádku 26. Vánoční akademii a 22. 12. se v Borohrádku uskuteční charitativní koncert.

Kostelec nad Orlicí

- 16. Vánoční ulička spojená s rozsvícením stromu je na programu 3. 12. od 13.00.

Rokytnice v Orlických horách

- Velká mikulášská show s čerty a anděly spojená s rozsvícením vánočního stromu je naplánována na 1. 12. od 18.00.

Solnice

- Rozsvícení vánočního stromu s kulturním programem a trhy je připraveno na 2. 12. Na 10. 12. od 17.00 je připraven Benefiční koncert pro Vašíka, na 13. 12. od 16.00 připravil solnický Brouček Ježíškování a 18. 12 od 19.00 se těšte na adventní koncert kapely Čechomor. 

Týniště nad Orlicí

- Program Vánoce pro ulici aneb advent je již za dveřmi, spojený s rozsvícením vánočního stromu, je připraven na 26. 11. od 14.00.

Vamberk

- Muzeum krajky Vamberk a Městská knihovna Vamberk zvou v sobotu 25. 11. od 09.30 na Předvánoční jarmark, na 2. prosince od 17.00 je naplánované rozsvícení vánočního stromu.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce