Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční stromy do obcí jsou již vytipovány

Rychnovsko – Listopad a prosinec je období vegetačního klidu, kdy probíhá likvidace prosychajících, přerostlých či poškozených stromů ve městech a obcích. Při plánování úpravy městské zeleně a sestavování přehledu stromů určených k odstranění spolupracují v průběhu celého roku odbor životního prostředí s odborem správy majetku. Ve většině obcí jsou také již známy jehličnany, které v adventu poslouží jako vánoční stromy na náměstích.

11.11.2009
SDÍLEJ:

Ořech na dvoře Základní školy Komenského v Rychnově n. K. určený k pokácení, Foto: DENÍK/Iva Růžičková

Vánoční strom čeká i pár let

Například dominantou na týnišťském náměstí bude stříbrný smrk, který touto dobou stojí na zahradě soukromého majitele. „Spolupracujeme s občany, kteří nás požádají o skácení přerostlých stromů na svém pozemku. Víme, který strom se stane tím vánočním už i na příští rok,“ uvedl Josef Urbánek, vedoucí Odboru životního prostředí v Týništi nad Orlicí. „Další vánoční strom, který už je vybraný, bude postaven v Petrovicích,“ pokračoval Urbánek. V některých menších obcích problémy se sháněním vánočního stromu neznají – příkladně v Javornici hasiči zpravidla ozdobí smrk vedle tamního obecního úřadu a druhý u restaurace U Sokola.

Kácení a prořezávání

V případě silnějšího větru se narušené stromy lámou, a ohrožují tak veřejnost. Ve většině případů provádí likvidaci zeleně technické služby. „Po skácení lip na náměstí se v Rychnově plánuje pokácet ještě pět nebo šest stromů a dále prořezávání keřů na sídlištích,“ popsal výhled do plánů blízké budoucnosti Jaroslav Kejzlar za Odbor správy majetku Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou.

Rizikový strom nebezpečím

„Například na dvoře Základní školy Komenského stojí ořech určený k pokácení, ve kterém je množství dutin a jehož větve hrozí pádem,“ sdělil Jaroslav Kejzlar. Ke konkrétním rizikům tohoto stromu má mnoho co říci pedagog Zdeněk Kaplan, který na Komenského ZŠ vyučuje pěstitelské práce – působí zde totiž už třicet let: „Tento ořech bude letos pokácen díky naší iniciativě. Vedoucí Odboru životního prostředí v Rychnově nad Kněžnou Martina Langerová vyhodnotila náš návrh jako opodstatněný. V našem rozhodování totiž převážily zápory – přímo pod stromem je seřadiště dětí. Ořech je už ořezaný z minulých let, kdy se lámaly kusy větví. Navíc v době, kdy je na něm listí, vrhá stín, a musí se používat umělé osvětlení,“ řekl Zdeněk Kaplan.
„V Týništi a přilehlých obcích se jedná ještě o přibližně třicet stromů k poražení,“ řekl Josef Urbánek. „Předloni se vyvrátila s celým kořenovým systémem mohutná osika na sídlišti U Dubu, ačkoliv byla zdravá,“ zdůvodnil nutnost redukovat přerostlé stromy ve městě Urbánek. Osika tehdy poničila vedle stojící garáž, protože rostla na podmáčeném podloží.

Autor: Iva Růžičková

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Kořínek.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení