Každoročně se na opočenském Kupkově náměstí sejdou nejen místní, ale také lidé z okolních i vzdálenějších míst. Letošní program bude zahájen v sobotu v 16.45 slavnostním vytrubováním.

Velká návštěvnost - to je výhoda tradičních akcí, které však mají i své nevýhody. Jakmile se nasadí laťka vysoko, musí se udržet, aby nebyli stálí návštěvníci zklamaní. A aby mohli ti, kteří přijdou poprvé, říci – ano, pověst nelhala, stálo to za to.

První přípravy začínají hned po akci, to platí při organizaci většiny tradičních programů, stejné to je i v Opočně. „Musíme hlavně zhodnotit, co se líbilo, a především, zda vše bylo stoprocentní. To se povede při podobných akcích málokdy, s tím se musí počítat, ale je potřeba se poučit pro příští rok,“ shodují se pořadatelé (organizátorem akce je Město Opočno a Divadlo Kodym). Teprve pak si mohou od Mikuláše odpočinout, ale ne na dlouho, v září už musí být hotový další scénář.

Není to zbytečně brzy? „Určitě ne. Můžeme vymyslet sebelepší scénář, ale samotné provedení může být problémem. Takže musíme celý program probrat s techniky, během září se vše upravuje tak, aby byly naše představy proveditelné,“ vysvětluje Josef Machač z Divadla Kodym. A jaký je ten letošní scénář?
Organizátoři chtějí udržet to, co se líbí, zároveň přijít každý rok s něčím novým. Takže určitě nebudou chybět čerti, kteří tradičně sjíždějí z oken radnice, andělé, ohňostroj a především slavnostní příjezd Mikuláše. A budou nějaká překvapení? „Bude mnoho takových, která tu ještě nikdy nebyla. Chceme se soustředit méně na mluvené slovo, více na technické efekty. V tomto směru to bude hodně náročné, protože většina technických efektů se nedá předem vyzkoušet. Neexistuje generálka, vše se musí precizně připravit, aby to na sobotní premiéře klaplo. Ale zároveň by to neměl být styl velkolepé show, kterých je dnes hodně. Opočenský Mikuláš by měl dát lidem něco víc. Pokud si z náměstí odnesou pocit, že byli svědky něčeho krásného a milého, co je opravdu potěšilo a zahřálo, bude to pro nás největší odměna. Uděláme pro to maximum,“ slibuje Josef Machač za osmdesátičlenný tým, který se podílí na přípravě a realizaci opočenského Mikuláše.

Dana Marková