Jenže pohodová nálada se vytratí stejně rychle, jako uplynou samotné Vánoce. Vrásky na čele například po loňských svátcích zůstaly třicetileté Martině P. Mladá žena, která žije na Rychnovsku, chtěla své rodině udělat radost, nakupovala proto dárky, které si její blízcí opravdu přáli a které potřebovali.

Nechtěla přiznat, že její příjem na pokrytí takových nákladů nestačí, platila proto za zboží kartou, která takzvaně dovoluje „jít do minusu“.

„Přála jsem si všechny potěšit. Vím, že by moji blízcí měli radost i z dárků menší hodnoty, ale touha překvapit je byla silnější než moje uvažovaní,“ popisuje Martina P.

Podle jejích slov nepřemýšlela nad tím, že bude muset všechny peníze splatit. „Vánoce mi úplně zaslepily oči. Po celý zbytek roku jsem si musela utrhovat od úst. Musím platit přes tři tisíce měsíčně, jenže můj plat na to nestačí. Vždy se vracím do minusu. Když přičtu úroky, nesplatila jsem v podstatě vůbec nic,“ popisuje se smutkem v hlase.

Letošní Vánoce prý musí pojmout skromněji než ty loňské. „Jsem z toho nešťastná. Přála bych si dostat se z tohoto kolotoče,“ dodává.

Mladá žena není jediná, která se kvůli Vánocům zadlužila. Jak dnes tvrdí, už by to nikdy neudělala.

Odborníci přitom radí jednoduchý postup, kterým se mají řídit ti, jejichž finance určené na Vánoce jsou omezené. Průměrný Čech utratí za dárky pět tisíc korun. Oborníci však těm, kteří je nemají, doporučují stanovit pevná pravidla. Dohodnout se s rodinou, že se obdarují malými, levnými dárky – například do dvou set korun. Stanovit tuto hranici mohou na osobu nebo dárek. Především psychologové tvrdí, že by si lidé měli uvědomit, že Vánoce nejsou krásné díky drahým pozornostem, ale pohodě, kterou v kruhu rodiny lidé prožívají a která nestojí nic a nedá se ani koupit.

Další dobrou radou je nenechávat nákupy na poslední chvíli. Výdajů totiž Vánoce přinášejí více – stromek, kapr a další jídlo, dekorace a jiné se svátky spojené zboží je třeba také koupit a zaplatit.

Ačkoli lidé podle průzkumů neutratí těsně před Vánoci více peněz, než když nakupují průběžně, jejich výdaje se však rozloží mezi více měsíců, což jejich peněženku „bolí" o poznání méně. Vyplatí se také porovnávat ceny zboží v jednotlivých obchodech.

Opravdové žně zažívají v předvánočním období e-shopy. Z údajů Asociace pro elektronickou komerci vyplývá, že loni dárky z pohodlí gauče nakoupilo téměř 75 % uživatelů internetu. Obliba tohoto způsobu nakupování stoupá i díky rostoucímu počtu internetových obchodů, kde lze bezpečně platit kartou online. „Novinkou" letošních Vánoc je také odložené placení. Cenu za zboží mohou zákazníci uhradit například až v lednu či únoru.

Banky a další společnosti nabízejí řadu úvěrů. I zde však odborníci radí obezřetnost. „Pokud už teď víte, že vám peníze budou chybět, po půjčce se začněte ohlížet včas. Není nic horšího, než úvěr shánět v časové tísni a sáhnout po první „nejvýhodnější půjčce", na kterou narazíte," prozradila tisková mluvčí jedné z bank Pavla Hávová.

Upozorňuje také na takzvané „rychlopůjčky". „Expres půjčky už podle názvu napovídají, že jejich devizou je rychlost vyřízení. Půjčit si můžete formou SMS nebo přes internet. Zde více než kdy jindy pozorně sledujte RPSN. Ne každá taková půjčka je výhodná a cena za nakoupené vánoční dárky může být neúměrně vysoká," dodává mluvčí. Další variantou, jak před Vánoci pořídit dárky bez peněz, je i kreditní karta či kontokorent. Zákazník může počítat s bezúročným obdobím. Přesto – jak je vidět i na příkladu Martiny P. – si musí každý rozmyslet, zda bude mít na splácení dostatek financí. Úroky pak nemusí být nejmenší. „Nedokážu splácet k danému datu. Měsíčně zaplatím přes sedm set na úrocích," uzavírá nešťastně.

Ne každý má však s půjčováním nepříjemné zkušenosti. Manželé Horákovi z Rychnovska tímto způsobem vyřešili již troje Vánoce. „Jsme schopni splácet. Nepůjčujeme si na drobné dárky, ale například na notebook pro dceru. Známe svou finanční situaci a víme, co si můžeme dovolit. Nezadlužili bychom se nijak extrémně," prozradili.