Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalům se umění nelíbilo

Kostelec nad Orlicí - Rozpačité reakce vzbudil v uplynulých dnech u obyvatel Kostelce podivný neznámý objekt.

17.9.2016
SDÍLEJ:

Kostelec nad OrlicíFoto: Archiv

Galerie SkřínkaNápad na založení Galerie Skříňka se zrodil v hlavě Kateřiny Klapalové a Martina Zemanského, když na stránkách města Kostelce nad Orlicí zahlédli inzerát na pronájem vývěsní skříňky. Již dříve tito mladí umělečtí nadšenci přemýšleli, jak do Kostelce přinést platformu pro možnou prezentaci lokálních autorů.

Tři pronajaté vývěsky v ulici I.J. Pešiny tak již od první březnové výstavy Není seno jako seno nutí hledat občany nové významy věcí ve městě.

Mladý autor Martin Zemanský z Hradce Králové umístil v pondělí v ulici 
I. J. Pešiny svou uměleckou instalaci s názvem Proud.

A odezva se dostavila téměř okamžitě. „Po krátké době nás kontaktovala městská policie, že výstavu musíme upravit, nebo ji policisté odstraní. Ihned jsme se tedy začali snažit o záchranu situace. Celé pondělí se pro nás tak stalo jakýmsi telefonickým maratonem po úřadech. Vstřícný přístup jak policistů, tak úředníků, nakonec znamenal, že jsme společně našli řešení," řekla Deníku Kateřina Klapalová z Kostelce, která se o výstavy ve jmenované ulici stará. Velitel městské policie Petr Černohorský se k věci vyjádřil takto: „Strážníci provozovatele výstavy oslovili a doporučili ji pozměnit, hlavně s ohledem na bezpečnost občanů. Instalace totiž zasahovala do veřejného prostoru – chodníku. To není možné ani z hlediska předpisů. Autorům jsme také vysvětlili, jak by měli v takovém případě standardně postupovat a zařídit si takzvaný zábor."

Po jednání s úřady o možném rozhodnutí o záboru nakonec umělci přistoupili k variantě „přesměrování proudu" tak, aby nezasahoval do chodníku. Než se ovšem k úpravám stihli dostat, objekt byl poničen.

Pravděpodobně v úterních podvečerních hodinách došlo k poškození instalace. Zlatý proud byl zohýbán a zlámán. Oprava by nebyla téměř možná, galeristé 
se raději rozhodli dílo úplně odstranit. Není známo, komu výstava vadila natolik, že se rozhodl vyjádřit svůj názor takovým razantním způsobem. Městští policisté si chvíli dokonce mysleli, že si celé dílo zničil autor sám, když se jej snažil přepracovat do smluvené podoby.

Autor Martin Zemanský bere celou příhodu s nadhledem: „Instalace vydržela v městské ulici jen dva dny. Ale společně s Galerií Skříňka jsme rádi, že umění vzbuzuje v lidech reakce, od toho tu přece je. Snad by se dalo říci, že tím, co se stalo, výstava splnila svůj účel. Chceme přispívat k tomu, aby lidé při pohybu v ulicích zvedli hlavu, aby je něco zaujalo, zaskočilo, udivilo, vytrhlo ze stereotypního vnímání města. Zamyšlení a diskuze jsou podle nás velice důležité, jsme vděční 
za pochvalu i kritiku."

Záměr se tedy povedl. Mezi obyvateli Kostelce i na stránkách galerie na sociálních sítích se začalo debatovat – kladně, záporně i nechápavě. Konstruktivní kritikou nešetří ani místní, kteří do umění mají také co mluvit. Doporučují například umístění štítku s textem na vysvětlenou anebo lepší estetické zpracování. Nicméně zástupci Galerie Skříňka slibují, že v příštích týdnech ještě určitě „vrátí úder" s novým počinem ve vývěsních skříňkách.

Kateřina Janečková

Autor: Redakce

17.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení