V některých obcích teď sčítají škody a kroutí hlavou nad zbabělostí a hloupostí některých jedinců, kteří tajně ničí prostředí a práci druhých. Pomoci při jejich odhalení by mohl kamerový systém.

Rozebraná mozaika

„Po víkendu je zničené sezení před věží, teď jsme se tam zrovna byli podívat, je zničená dlažba, mozaika je úplně rozebraná. Na tomhle místě u věže jsou útoky vandalů časté, ví to i policie,“ konstatoval včera Libor Koldinský, zastupitel a předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí. Bývalou vodárenskou věž spolek renovuje, chce ji zpřístupnit veřejnosti a vytvořit v ní muzeum. V interiéru se dokončují stavební práce a členové spolku počítají s tím, že se věž, která byla poprvé po letech otevřena vloni v létě, zpřístupní veřejnosti v červnu, během oslav 650 let od první písemné zmínky o městě.

Kromě rozebrané dlažby by teď návštěvníky u vstupu do věže se zářící žlutou fasádou přivítal i posprejovaný vchod. „Pokusíme se sem instalovat kamerový systém. Záleží to samozřejmě na penězích, ale bude se to projednávat na zastupitelstvu i v radě města. Důležité také je, aby zabezpečení zapadalo do kamerového systému, který by fungoval v celém městě,“ představuje si Koldinský. Jinak podle něho není šance vandalismu zabránit. K ničení prostranství dochází, jako jinde, v noci, věž stojí na odlehlém místě. Pomalovanou fasádu vchodu chtějí členové spolku opravit zároveň při vymalování interiéru věže: „Ten kousek tam teď napravíme.“

Vodárenskou věž, jako jednu z mála památek města, chtějí členové spolku chránit, vnitřek již mají zabezpečený proti dobývání se podobných živlů.

Dětské hřiště

Během noci ze soboty na neděli dostali „odvahu“ i někteří obyvatelé Častolovic a zničili dopravní značky na školním dopravním hřišti. „Známe časové rozpětí, kdy se to stalo, případ vyšetřuje policie. Nějaké podezření máme,“ uvedl ředitel školy Jiří Kalousek. Vandalové, kteří museli přelézt plot, areál se totiž zamyká, značky úplně znehodnotili, počmárali a zohýbali, škoda činí 24 tisíc korun. Kalousek potvrdil, že ani tady neřádili noční rádobyhrdinové poprvé, v minulosti však škoda nebyla tak velká, poničili jen jednu dvě značky.

Hřiště slouží škole pro výuku dopravní výchovy, zdejší žáci jsou v ní velice úspěšní, pravidelně vozí medaile i z mezinárodních soutěží. Areál ale využívají i další základní či mateřské školy z celého regionu.

„K události došlo v sobotu večer mezi osmou a desátou hodinou, vandalové značky zdeformovali, škoda je čtyřiadvacet tisíc korun,“ potvrdila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková a doplnila, že policie případ vyšetřuje jako přečin poškozování cizí věci, za což pachateli hrozí až jeden rok odnětí svobody.

I v Častolovicích mají dále zkušenost s opakovanými sprejerskými útoky. Zdejší vlakovou zastávku obyvatelé spolu se žáky školy natřeli, vnitřek zastávky děti barevně vymalovaly. Na čerstvě natřeném světlém exteriéru se postupně opět objevily „podpisy“ sprejerů, které znehodnotily dobrovolnou práci dětí i obyvatel městyse. Častolovická starostka Jarmila Novohradská dodává, že v nejbližší době znovu zastávku opravovat nemíní. Barvy nejsou nejlevnější záležitost a také by se museli znovu najít nadšení dobrovolníci, kteří by šli ve svém volnu pracovat. Bez záruky, že jejich práci opět někdo nezničí.