Dnes její uplatnění není tak rozsáhlé, nicméně je stále oblíbená a využívaná zejména v bytovém textilu. V současné době se výrobě ruční krajky věnuje stále více zájemců a krajka tak opět nachází své místo. Především pak pro její milovníky jsou určeny již čtvrté Krajkářské slavnosti, které se nebudou konat nikde jinde, než ve městě krajky – Vamberku, konkrétně pak v Městském klubu Sokolovně.

Celá akce začne již tento pátek v 10 hodin dopoledne výstavou české paličkované krajky, kterou si návštěvníci můžou prohlédnout po celý víkend od 9 do 17 hodin, v neděli do 16 hodin. Součástí slavností bude módní přehlídka s kolekcemi šperků a krajkových doplňků, která začne v pátek v 16 hodin, v 11 hodin pak následující dva dny.

V sobotu od 15 hodin se uskuteční přednáška s Annou Halíkovou – Moje malá inventura. Zájemci si můžou paličkovanou krajku zakoupit, stejně tak budou k prodeji i potřeby k paličkování. K dispozici bude velkoplošná videoprojekce a také je připravena divácká soutěž o nejzajímavější prezentaci.

„Loňský ročník Krajkářských slavností byl mezinárodní, letošní je ryze český,“ vysvětlila hlavní rozdíl slavností Zdeňka Freivaldová, vedoucí Městského klubu Sokolovna. Zároveň dodává, že českých krajkářek se přihlásila spousta, kapacita sálu je zcela vyčerpána. „Přijela jsem až z Brna, výstavu jsem připravila s pomocí svých žákyň. Vystavovat budeme klasickou krajku jako jsou dečky, prostírky, šperky nebo krajku spojenou s patchworkem. Naše práce můžete najít i v krajkářských knihách,“ přibližuje svou práci vystavující lektorka paličkování Lenka Malátová.