„Startuje oprava fasády Krajkářské školy, což je památkově chráněná budova, takzvaná Kubiasova vila. Na jižní straně je balkon, kde je nepůvodní zábradlí. Vrátí se tam pískovcová balustráda,“ prozradil starosta Vamberka Jan Rejzl.

„Budova je jinak zajímavá tím, že má břízolitovou fasádu a obnova proběhne pod dohledem památkářů. Dům se vyloupne v plné kráse. Fasáda vyjde na pět a půl milionu korun,“ uvedl dále starosta s tím, že částečně pomůže dotace.

A pracovat se bude nejen na fasádě.

„Budou se dělat ve sklepě nějaká zdiva, anglické dvorky a bude se upravovat prostor před budovou, aby byl trošku důstojný. Zmizí cedule, keře, vznikne tu malé zákoutí s posezením. Interiéry přijdou na řadu až v další etapě, je potřeba udělat elektroinstalaci, rozvody vody, sociální zařízení a zase se pustit do nějaké památkové obnovy. Budova je ale velice zachovalá, takže není potřeba tolik zásahů. Spíš aby se znovu nadechla,“ podotýká Jan Rejzl.

Investuje se také do regenerace dalších míst ve městě. Jako v Kollárově ulici a brzy začnou práce na sídlišti Jiráskova.

Kubiasova vila

Stojí v Tyršově ulici ve Vamberku. Vila byla postavena pro továrníka Jindřicha Kubiase v roce 1923. Za jejím návrhem stojí architekt Oldřich Liska. Jedná se o výjimečně zachovalý dům postavený ve stylu individualistické moderny. Hodnotu domu zdůrazňují zachované detaily interiéru, má dochovanou řadu originálních dekorativních prvků.
Po znárodnění v 50. letech 20. století sloužila vila jako mateřská školka, v 70. letech k ní byly přistavěny jesle. Později sloužila pro potřeby Krajkářské školy a té slouží dodnes. Od roku 2008 je budova památkově chráněna.
/Zdroj: s využitím Wikipedie a Památkového katalogu/