„Mezinárodní projekt sdružuje krajkářky z Itálie, Německa, Rakouska, Francie, Španělska a České republiky. Jeho hlavním cílem je inovativní výuka ručně paličkované krajky,“ uvedla etnoložka rychnovského Muzea a galerie Orlických hor Martina Rejzlová.

Paličkovaná krajka je známá po celé Evropě pro své různé techniky a styly. Její zhotovování je považováno za jedno z nejnáročnějších řemesel a tato tradice se předává většinou z generace na generaci, často často bez centralizovaného vzdělávání. Právě program Erasmus + Bobbin lacee pak má pomoci obnovit sítě krajkářských organizací, které podporují vzdělávání a pracovní možnosti pro krajkářky z celé Evropy.

„V rámci projektu jsou navštěvovány všechny jmenované země. Letošní rok bude zahájen v Praze. Na účastnice kurzu čeká výuka naší vláčkové krajky a vkládání hedvábné šňůrky do plátýnka a polohodu. V rámci sedmidenního setkání budou krajkářky navštěvovat také různé výstavy. Samozřejmě nesmí tedy chybět ani návštěva Muzea krajky Vamberk. Věřím, že návštěva bude pro krajkářky z takto širokého okruhu evropských zemí velkým přínosem a inspirací,“ dodala Martina Rejzlová.

Oblast Vamberecka je totiž ojedinělá svou nepřerušenou krajkářskou tradicí. Umění paličkování krajky sem přinesla hraběnka Magdalena Grambová z Flander. Dnes ho zde udržuje Krajkářská škola založená už v roce 1889. Také tam skupina krajkářek zamíří a uvítány budou i na městském úřadu.